Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB ve ABD'den PKK' ya çağrı

14.08.2012 15:14
Terör örgütü tarafından kaçırılan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün için, AB ve ABD'den PKK'ya sert tepki geldi.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un sözcüsü Sebastien Brabant, PKK tarafından kaçırılan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Brabant, ABHaber’e yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği, Avukat ve CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün terör örgütü PKK tarafından kaçırılmasını endişe ile öğrenmiştir ve derhal serbest bırakılmalıdır. Terörle mücadele konusunda Türkiye ile devam eden yapıcı diyalogu güçlendirmeye hazırız” dedi.

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile biraraya gelen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone PKK tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün serbest bırakılması için dua ettiklerini söyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin ABD için çok önemli olduğunu ifade ederek, bunun ekonomik, ticari, güvenlik, terörizm, PKK'ya karşı uluslararası dayanışma da dahil pek çok alanı kapsadığını söyledi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün teröristlerce kaçırılmasına da değinen Ricciardone, olayı "korkunç" olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın olaydan önce söylediği gibi ABD'nin Türkiye ve bütün Türk halkıyla dayanışma içinde olduğunu ifade eden Ricciardone, olayın çok çirkin ve kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Ricciardone, "Milletvekilinin bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyor ve bekliyoruz. Bu gerçekleşene kadar ailesiyle, Türk halkı, parlamento ve hükümet ile dayanışma içinde olduğumuzu ifade ediyoruz. Sağ salim ve bir an önce serbest kalması için dua ediyoruz" dedi.

Bu haber toplam 1782 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri