Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kürem-der'in DAMACA SU refleksi

06.08.2012 18:23
“HAZIR SU SEKTÖRÜNÜN” GÖZ ARDI EDİLEN EN BÜYÜK ZARARI

Son günlerde bazı su firmalarına ait damacanalarda ya da damacana suyunda tespit edilen “mikrobiyolojik kirlilik” üzerine büyük fırtınalar koparılmış, temiz çıkmayan analiz sonuçları kamuoyu önünde teşhir edilmiştir. Sağlık Bakanlığının bu uygulaması büyük bir takdirle karşılanmış, denetimlerin aksatılmadan daha da sıklaştırılması yönünde de büyük bir umut oluşmuştur.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilen söz konusu olumsuzluklar ile bu olumsuzlukların neden olacağı sağlık sorunları yüksek perdeden tartışmaya açılmış, yaşanılan olumsuzlukların giderilmesi yönünde de tam bir “toplumsal mutabakat” sağlanmıştır. Hazır su sektörünün mikrobiyolojik kirliliği ile toplum ve insan sağlığına verdiği zararlar karşısında olağanüstü bir toplumsal duyarlılık gösterilirken toplum ve insan sağlığında en az temiz su kadar önemli yer tutan ormanlara doğrudan ya da dolaylı verdiği zararlara da ne yazıktır ki yıllardan beri sürekli göz yumulmuştur.

 

Hazır su sektörü bir taraftan ilkel ve vahşi yöntemlerle yapılan “su arama ve sondaj” çalışmalarıyla onlarca hektar büyüklüğündeki ormanların doğrudan tahrip edilmesine, diğer yandan da ormanların yaşamasında tıpkı can damarı gibi hayati görev üstelenen yer altı sularının doğal su seviyesinin(taban suyu) hızla alçalmasına neden olmuştur.  Konuyla ilgili bürokrasinin tüm iyi niyetli gayretlerine rağmen yasal mevzuattan dolayı yaşanan olumsuzluklara istenilen düzeyde engel olunamamıştır.

 

Günümüzde özellikle İstanbul gibi rantın çok yüksek olduğu metropollerde gerek içme gerekse kullanma suyunu temin etmek amacıyla gereğinden fazla tesis edilen “su dolum ve depolamailesu kuyusu” tesislerinden dolayı taban suyunun hızla derinlere doğru alçaldığını bilimsel veriler ortaya koymuştur. Kalıcı önlemlerin alınmaması halinde sadece bu sorundan dolayı yakın bir gelecekte başta İstanbul olmak üzere birçok yerdeki ormanlarda kitlesel ölümlerin yaşanma riski çok yüksek olacaktır.

                                                                                                   

Tıpkı mikrobiyolojik kirlilik olayında olduğu gibi havanın ve suyun, hâsılı yaşamın sigortası, “küresel ısınmanın” da panzehiri olan ormanlarımıza verilen doğrudan ya da dolaylı zararlarda da kamuoyu tarafından olağanüstü duyarlılığın gösterilmesi kaçınılmazdır. Aksi takdirde yarın çok geç olabilir ve hem toplum hem de insan sağlığı adına telafisi hiç de mümkün olmayan çok büyük felaketler yaşanılabilir.

 

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.      

 

 

 

                                                                                                 Faruk ÇEBİ

                                                                                       Kürem-der Genel Başkanı

                                                                            (www.kuremder.org.tr)

Bu haber toplam 4364 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri