Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Koşaner'in 30 yıllık acı itirafları Türkiye'yi sarstı

24.08.2011 13:19
Terörle mücadeledeki başarısızlığın nedenini, darbeye teşebbüsten yargılanan subaylara destek için Genelkurmay Başkanlığı’nı 2 yıl erken bırakan Işık Koşaner’in internete düşen acı itirafları ortaya koydu.

İçler acısı halimizi Genelkurmay Başkanlığı’nı 2 yıl erken bırakan Işık Koşaner’in internete düşen sözleri ortaya koydu.

Terörle mücadeledeki halimizi, darbeye teşebbüsten yargılanan subaylara destek için Genelkurmay Başkanlığı’nı 2 yıl erken bırakan Işık Koşaner’in internete düşen sözleri ortaya koydu.

İşte Paşa’nın yürekleri burkan o sözleri. “Mayınlar kontrolsüz döşendi. Emir komuta birliğini sağlayamıyoruz. Çatışma anında tim komutanlarımız mevziye silahını bırakıp kaçıyor. Hantepe’de halimiz tam bir kepazelik. Eğer zamanında İHA’ları uygun şekilde kullanabilsek...”

Son YAŞ toplantısına iki gün kala emekliliğini isteyen Genelkurmay eski Başkanı Org. Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen şok bir ses kaydı internete düştü. Video paylaşım sitesi dailymotion.com sitesinde yayınlanan kayıtta Koşaner, birbirinden çarpıcı itiraflarda bulunuyor. Terörle mücadeledeki çarpıklıkları gözler önüne seren kayıtta, eğitim zafiyeti nedeniyle terörist diyemasumerin vurulmasından, İHA’ların görüntülerine rağmen teröristlere bir şey yapılmamasına kadar birçok konuda skandal açıklamalar yer alıyor.

AKLINIZ NEREDEYDİ

Ses kaydı Koşaner’in mayınlarla ilgili eleştirileriyle başlıyor. “Huduttakinin bile işareti yoktur.Adamgidiyor basıyor, haberimiz yoktu” diyenKoşaner şöyle devam ediyor: “Bunları kimdöşemiş; biz. Şimdi ben desem ki yetkililere. Yahu bizimkiler mayın döşemişlerdi, 10 sene evvel 20 sene evvel, başı boş bırakıp gitmişler, ne derler? ‘Döşerken aklınız nerdeydi’ derler. Maalesef yine döşeyen biziz.” Emir komuta birliğini sağlayamamanın kendilerini sıkıntıya soktuğunu belirten Koşaner, “Nerede bir operasyon, bir harekât, bir baskın varsa sorumlusu mutlaka o bölgenin sorumlusu komutanlık olacak” diyor. “İHA’dan görüntü almak gibi büyük bir nimet var” ifadelerini kullanan Koşaner, şunları anlatıyor: “Büyük bir imkan var. Olayın olduğu yere süratle bir İHA’yı getiripmasamızın başından ekrandan adım adım görebiliyoruz. İHA’dan görüntü gören komutanmutlaka operasyonamüdahale edip sevk idare etmeli. Önümüzde örneği var. Bir daha o hataya düşmeyelim. İşte bu Hantepe olayında operasyon yapan komutan daha doğrusu sorumlu komutan 1. TugayKomando Tugay komutanıydı ve kendisi arazideydi. Amaekrana bakan komutanlık civardaki komutanlığın onamüdahale etme yetkisi yoktu. Böylece bir koordinesizlik oldu zamanındamüdahale edemedik.”

HALİMİZ TAM BİR KEPAZELİK

Koşaner, Hantepe’deki skandalla ilgili eleştirilerini şöyle sürdürüyor: “Hantepe- ’de halimiz tam bir kepazelik.Neden? Lider yok ortalıkta. Bu hale geldik. Çok zayıfız bu konuda.Hava Kuvvetleri Komutanımızla beraber İHA’ların bölgeye gönderilişini inceledik. Eğer zamanında İHA’ları uygun şekilde kullanabilsek çok büyük imkanlar kazandırıyor. Bunu yerinde zamanında izleyen komutanın gördüğü operasyona müdahale edebilecek tecrübeye ve bilgiye sahip olması gerekir. Komutanın topçu tanzim etmesi ve yönlendirmesi lazım. Ekranın başında olup da harekâtı sevk edecek komutan İHA’yı da sevk etmesi lazım. Herkes işine sahip olacak.”

Masum bir erimizi BAŞINDAN VURDUK

Koşaner, yaşanmış bir örneği aktararak şu çarpıcı tespitlerde bulunuyor: “Artık her şeymilletin önünde açık. Time sahip olunmazsa orada bir tane karaltı görülür. Tak diye ateş ederler. Başlar yine herkes basıldık diye ateş etmeye. Arkadaşımızı alnından vururuz. Vurdukmu? Evet haberiniz var demi takip ediyorsunuz olayları. Herkesin cebinde artık telsiz var eskisi gibi değil. ‘Ben ateş ediyorum herkes sussun’ diyeceksin herkes duyacak ama bir şey yapmayacak. Bunu yapmak gayet kolay ama eğitimle yapmalısınız. Bırakırsanız keyfine gider adam ateş et der. Basıldık diye herkes silaha sarılır. Masum bir erimizi başından vururuz. Kabahatli biziz.

Kum torbalarından mevzi olmaz

Ses kaydında, kritik bir araziyi korurken esas olanın mevzi kazıp içine gömülmek olduğunu vurgulayan Koşaner, kayalık bölgelerde kum torbalarından kulübemsi mevziler yapıldığını aktarıyor. “Bir de delik açıyoruz önüne nereden geldiklerini görmek için. Böyle bir koca hedef oluyor” diyen Koşaner şu ifadeleri kullanıyor: “Karanlıkta gece görüş aleti olmasa bile ben RPG7 ile 200 metreden onu vururum. Mevziye girdik deyince oraya giriyorlar. Sonra ilk rokette orası vuruluyor. Hantepe’de öyle oldu. Üsteğmenimiz de öyle gitti. Koşuştular hepsi mevziye giriyoruz diye sonra ilk rokette orası gitti.”

Küçük birliklerin idaresinde zayıfız

TSK’nın küçük birlik seviyesinde sevk ve idarede çok zayıf olduğuna dikkati çeken Koşaner, bu tespitinde çok tecrübeli ve profesyonel olduklarını belirttiği Jandarma Özel Harekât’ı ayrı tuttuğunu belirtiyor. “Sözüm bizimkilere” diyen Koşaner, şunları anlatıyor:

“Küçük birlik seviyesindeki tim komutanı eğer o adamına sahip olup da sevk idare edemezse iş buradan kopar. Hani derler ya bir nal bir at kurtarır. Bir at bir ordu kurtarır. O nal bizim komando kolumuz komando timimiz. Orada eğer sağlam duramazsak, gerisi çorap söküğü gibi gider. Duymayanlar da duysun. Benim tim komutanı, unsur komutanı diye koyduğum arkadaşım önce mevzide silahını bırakıp kaçarsa biz bu işi yürütemeyiz. Biz bu eğitimi yapmamışız, yetiştirmemişiz demektir. Tabii ki mevziimiz çöker, zayiat veririz.”

Koşaner şu örneği veriyor: “İki tane adam geliyor karşıdan, 30 tane adamı kaçırıyor, geri gidiyoruz, rezalet. Olacak şey değil, neden? Timimizi sevk idare edemediğimiz için. Tim komutanı da unsur komutanı da personelini göreceği yerde durur. Sesle, varsa telsiziyle adamını sevk idare eder. Zamanı geldiğinde de ateş açtırır. ‘Yerinden kıpırdama’ der, ‘kaçma’ der ‘ben buradayım’ der. Sevk idare eder. Onu gezinde tutar çatışmayı yürütür. Nadiren böyle oluyor. Çoğu yerde birkaç gözü kara arkadaş dayanıyor.”

İT'LE MİT'LE TEMASTA OLUN

Bu haber toplam 9776 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

OF ANAM OF
yedidağınaslanı
Yazık oldu bu ülke evlatlarına ve yazık oldu bozulan kardeşliğe yine yazık oldu boşa giden zamana ve trilyonlara..
24 Ağustos 2011 Çarşamba 15:06
Beğendim (0)Beğenmedim (3)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri