Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ateş'in cenazesi farklı renkleri buluşturdu

21.01.2013 16:32
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Prof. Dr. Toktamış Ateş'in cenazesi farklı görüşten birçok akademisyen, yazar ve siyasetçiyi bir araya getirdi.

Tedavi gördüğü hastanede vefat eden Prof. Dr. Toktamış Ateş için İstanbul Üniversitesi'nde tören düzenlendi. Buradaki törene Ateş'in üniversitedeki çalışma arkadaşları ve öğrencileri katıldı.

Rektörlük binasında düzenlenen törene Toktamış Ateş'in eşi Nevin Ateş, kızı Ayşegül Ateş, İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr.Mahmut Ak, çalışma arkadaşları, öğrencileri ve sevenleri katıldı. Tören alanına Ateş'in naaşı tabutun üzerinde çiçeklerle birlikte getirildi. Daha sonra Ateş'in özgeçmişi hakkında bilgi verildi.

Törende konuşma yapan Rektör Vekili Mahmut Ak, "Hocamız yetiştirdiği öğrencileri verdiği dersleri ve yazdığı kitapları ve pek çok eserleri ile üniversitemize öğrenci ve akademisyen yetiştirme hususunda özverili çalışmalar yürütmüştür. Kendisine bu konudan dolayı müteşekkiriz. Hocamız üniversiteye hizmetlerinin yanında yazılı ve görsel bası aracılığıyla akademisyenliğin en önemli görevlerinden biri olan doğru bilgi ve yaklaşımı zamanında toplum ile paylaşma toplumu yönlendirme görevini de unutulmaz bir şekilde yerine getirmiştir. Bu da milletimiz tarafından unutulmayacak bir hizmettir." diye konuştu.

Konuşmaların ardından dua edildi ve helallik istendi. Daha sonra Toktamış Ateş'in naaşı cenaze namazının kılınacağı Fatih Camii'ne götürüldü.

Toktamış Ateş'in naaşı Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere Merkez Efendi Mezarlığı'na götürüldü.

Toktamış Ateş'in cenazesi farklı renkleri buluşturdu

Cenazeye katılan tanınmış isimler, Ateş'i hoşgörü ve barışın simgesi olarak tanımladı.

İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen törenin ardından Toktamış Ateş'in naaşı Fatih Camii'ne getirildi. Caminin avlusunda cenaze namazı için çok sayıda insan hazır bulundu. Avlunun girişinde Toktamış Ateş'in eşi Nevin Ateş ve kızı Ayşegül Ateş taziyeleri kabul etti. Namaz öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan gazeteci Uğur Dündar, "Hepimizi üzen kayıplar maalesef peş peşe geliyor. Toktamış benim sınıf arkadaşımdı. Merhum ağabeyi de okul arkadaşımızdı. Annesi edebiyat öğretmenimizdi. Toktamış’la Vefa Lisesi’nde çok güzel anılarımız vardı. Çok değerli bir bilim insanıydı. Hoşgörü ve barışın da simgesi haline gelmişti. Yaşasaydı Türkiye’nin barışına çok ciddi katkıları olacağına inanıyordum. Değerli insanlar erkenden göçüp gidiyorlar. Hayat zaten bir varmış bir yokmuş." dedi.

 

Ufuk Uras ise, "Hocanın ben yıllarca asistanlığını yaptım. Hem bize, hem yetiştirdiği öğrencilere bu ülkenin temel harcı olan değerleri tokuşturmayı değil bir arada yaşama kültürünü savundu. Gönül köprülerinin açılmasını savundu. Türkiye’nin geçirdiği bu çalkantılı dönemlerde husumet kutuplaşma değil bir gönül köprüsü açmak onun en önemli vasiyetidir. Onu tanımayan gençler de onun kitapları ile bu değerleri savunmalı." şeklinde konuştu.

Katılan diğer isimlerin Toktamış Ateş hakkındaki görüşleri şöyle:

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Deniz Ülke Arıboğan: Bizim önce Toktamış amcamız sonra hocamız olan bir insandı. Üniversiteye onun kürsüsüne asistan oldum sonra onunla yıllarca birlikte çalışma fırsatını da buldum. Hayatımın çok önemli bir bölümünü birlikte geçirdiğimiz çok feyiz aldığım bir insandı.

Zaman Gazetesi Yazarı Mumtazer Türköne: Bana doçentliği veren hocalardan biriydi. Sanıyorum o yüzünden hiç eksik etmediği tebessümü ile çok değerli bir akademik gelenek bıraktı hepimize.Farklı olana saygı nezaket konusunda Toktamış hocanın üzerinde bir akademisyen tanımıyorum. Çok farklı görüşlerimiz, aykırı görüşlerimiz vardı. Ama ne kadar farklı bir görüşe saygı gösterilebilir ben onu sınırlarını Toktamış hocadan öğrendim. Allah rahmet eylesin.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Üyesi Cemal Uşak: Allah’tan rahmet diliyorum. Hoca ile samimiyetimiz Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın kuruluşundan bu yana gerçekleşti. Vakfın kuruluşundan bu yana diyalog ve hoşgörü inisiyatifimize cani gönülden destek veren başından beri destek veren bir hocamızdı.Bir diyalog insanıydı. Akademik camiada önemli bir boşluk bıraktığına inanıyorum.

Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Hakan Şükür: Çok değerli bir insandı. Okuduğumuz takip ettiğimiz herkesle uyumlu olmaya çalışan çok demokrat bir insandı. Hoşgörüye yelken açmış çok büyük bir değerdi. Mekanı cennet olsun. Nur içinde yatsın. 

KAYNAK:CİHAN

Bu haber toplam 4676 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri