Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 Kasım'daki seçim hileleri

01.11.2015 15:11
Bugün gerçekleştirilen seçimlerde bazı bölgelerde yine hilelere başvuruluyor.

 1 Kasım’da gerçekleştirilen seçimlerde bazı bölgelerde hilelere başvurulduğu bildirildi. Sandık hilelerinin başını HDP’nin çektiği gözlemlenirken, özellikle Güneydoğu’da oy kullanmaya gitmeyenlerin yerine oy kullanıldığı ifade edildi. Köylerinde bulunmayan vatandaşların yerine dahi HDP lehine oyların kullanıldığına yönelik ihbarlarda bulunulurken Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP’ye oy vermeleri yönünde vatandaşları tehdit eden bir kişi güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

HDP’nin başrolde olduğu sandık hırsızlıklarından bazıları şöyle:

 Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP’ye oy vermeleri yönünde vatandaşları tehdit eden bir kişi güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

 Cizre ilçesinde 1118 Nolu sandıkta seçmenle beraber perde arkasına geçerek HDP’ye oy kullandıranların olduğu iddia edildi.

 Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Yukarıharım Köyü’nde oyların açık olarak kullanıldığı ve köyde bulunmayanların yerine de oy kullanıldığına yönelik şikayetler var.

 Muş’ta Bulanık’a bağlı Yemişen Köyü’nde de köyde bulunmayanların yerine de oy kullanıldığına dair şikayetlerde bulunuldu.

 Diyarbakır Batıkarakoç Okulu 1132 nolu sandıkta gelmeyenlerin yerine HDP’lilerin oy kullandığı bildirildi.

 HDP’nin Güneydoğu’da otobüsle ve uçakla adam taşıma olayının dışında memleketine gidemeyenlerin kimliklerini göndermesini istediğine yönelik duyumlar alındı.

 Üye kaydının bulunduğu yere gelmeyenlerin yerine oy kullanma skandalı yalnızca Güneydoğu’da yaşanmadı. Afyon’un Emirdağ İlçesi’ne bağlı Aşağıpiribeyli Köyü’ndeki okulda MHP’lilerin, köyde bulunmayan vatandaşların yerlerine oy kullandığı bildirildi.

 Batman Yavuz Selim İlkokulu 1121 no’lu sandıkta HDP’li Batman Belediyesi’nde çalışan sandık başkanı, açıktan oy kullanılmasına izin verdiği için görevden alındı.

 Paralel Yapı’nın haber ajansı Cihan’ın, 1 Kasım 2015 milletvekili seçim sonuçları başlığı altında sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda partilerin aldığı rakamlar üzerinden bir gün öncesinden yayın yapması kafaları karıştırdı.

 Yakup Borak isimli bir şahıs, çift pusula ve zarf ile HDP’ye kullandığı oyları Facebook hesabı üzerinden paylaşarak kendisini deşifre etti.

 Diyarbakır’da Koşuyolu İlkokulu Ek Bina girişinde ve koridorda vatandaşlara HDP’ye oy vermeleri yönünde tehditler savuran bir kişi gözaltına alındı.

 Bitlis’te Narlıdere İlkokulu’nda sandık başkanı olan N.D.’nin seçmenle birliktekabine girerek mührün zorla HDP’ye basılmasını sağladığı ifade edildi.

 Diyarbakır Dicle Atatürk İlkokulu’nda ‘HDP’ye oy vereceksiniz’ diyerek seçmeni tehdit eden bir kişi gözaltına alındı, 6 kişi de okul dışına çıkarıldı.

 Van Erçiş'te HDP'li oluğunu söyleyen ve okul önünde tehdit savuran iki kişi gözaltına alındı.

 Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı Gedik’te silah ile okul önlerinde HDP için oy isteyen 2 kişiye güvenlik güçleri müdahale etti.

www.yeniakit.com.tr

Bu haber toplam 1940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri