Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 Mayıs'ta sokaklar savaş alanına döndü

01.05.2013 12:39
2 yıl aradan sonra Taksim'de 1 Mayıs yine gerginlik konusu oldu. Harbiye, Şişli, Beşiktaş, Balmumcu, Osmaniye'de polisle göstericiler karşı karşıya geldi. Öte yandan Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konuldu.

1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyen bazı marjinal gruplarla polis arasında yaşanan gerginlik Taksim Meydanı ve çevresinde sürüyor. 

İstanbul Valiliği, dün yapılan açıklamalar doğrultusunda Taksim ve çevresinde kuş uçurtmuyor. polis, Taksim Meydanı'na çıkan güzergahlar üzerinde geniş güvenlik önlemi aldı. Marjinal gruplar ise Taksim’e çıkmakta ısrarlı. Özellikle Beşiktaş ve Mecidiyeköy’de toplanan gruplar, güvenlik önlemlerini aşmak için uğraşıyor.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

TAKSİM MEYDANINA GİRDİLER

Taksim'e giriş izni alan Hak-İş Sendikası üyeleri davul zurna eşliğinde "Ankara'nın Bağları" türküsünü çalarak Taksim Meydanı'na yürüdü.

Hak-İş Sendikası'na bağlı bir grup, davul zurna eşliğinde çaldıkları "Ankara'nın Bağları" türküsüyle Taksim Meydanı'na girdi. Taksim'e giriş izni alan grup, Dolmabahçe'de toplandıktan sonra davul zurna eşliğinde çaldıkları türkü ve marşlarla polis barikatını aşarak Taksim Meydanı'na girdi.

DİSK KORTEJİNE MÜDAHALE!

DİSK önünden Taksim'e yürümek isteyen gruba polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Yaşanan arbede sonrası grup ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Araların DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun da bulunduğu grup, Halaskargazi Caddesi'nden Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Caddeyi kapatan polis, grubu önce sözlü olarak uyardı. Uyarılara rağmen yürüyüşe devam eden gruba polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

DİSK binası önünde toplanan gruba polis gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında gazdan etkilenen göstericiler konfederasyon binasına kaçtı. Ancak polis müdahaleyi sürdürünce bina içindeki sendika üyeleri gazdan etkilenerek baygınlık geçirdi. Ambulanslar bölgeye gidiyor. 

CHP'LİLERE MÜDAHALE

Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlamak için ısrar eden CHP'li gruba polis Balmumcu'da müdahale etti.

Polis uyarılarını dikkate almayan CHP'liler, yürüyüş yapmak istedi. Gruba izin vermeyen polis, gaz bombasıyla müdahale etti.

GAZDAN ETKİLENENLER HASTANEYE KALDIRILDI

Beşiktaş'ta polisin attığı gazdan etkilenen bir kişi baygınlık geçirdi. Olay yerine gelen sağlık görevlileri şahsı hastaneye kaldırdı.

İstanbul'da 1 Mayıs etkinlikleri için çeşitli gruplar Beşiktaş meydanında toplandı. Polis, ikaza rağmen dağılmayan gruplara biber gazı ve tazYikli suyla müdahale etti. Biber gazından etkilenen bir kişi baygınlık geçirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, şahsa ilk müdahaleyi yaptıktan sonra hastaneye kaldırdı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

1 Mayıs kutlamaları için Beşiktaş Meydanı'nda toplanan bir grup polis, TOMA aracından tazyikli su sıkarak müdahale etti.

Beşiktaş'taki olaylı 1 Mayıs nedeniyle polisin sıktığı biber gazından esnaflar etkilendi.

Gazdan etkilenen esnaflar, yüzlerini su ile yıkadı. Gaz girmemesi için de dükkanlarının kapısını kapattı.

Beşiktaş'ta toplanan marjinal grupların polise attıkları taşlarla adeta yolları doldurdu. Kaldırımların kenarında bulunan büyük taşları yerinden söken şahıslar, taşları parçalayarak polise attı.

İstanbul'da 1 Mayıs etkinlikleri için çeşitli gruplar Beşiktaş meydanında toplandı. Polis ikaza rağmen dağılmayan gruplara biber gazı ve tanzikli suyla müdahale etti.

Ellerinde Türkiye Komünist Partisi (TKP) bayrağı bulunan grubun kaldırım taşlarını ufak parçalara ayırıp emniyet güçlerine fırlattığı görüldü. Polisin gazla ve tanzikli suyla müdahalesinin ardından gruplar ara sokaklara dağıldı. Atılan gaz basın mensuplarının bulunduğu kısma da geldi. Duman arasında kalan kameramanlar çekim yapmaya devam etti.

Polis müdahaleye ara verdikten sonra görüntüler daha da netleşti. Beşiktaş Barbaros Bulvarı adeta taşlarla doldu.

HAVADAN DESTEK!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim'de güvenlik önlemleri arttırılırken, helikopter ile de tüm bölge denetleniyor.

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle tüm bölgede olası durumlara karşı güvenlik önlemleri arttırıldı. Polis ekipleri, bölgeyi helikopter ile de takip ediyor. Bölgede sabah saatlerinden itibaren tur atan helikopter, ara sokaklar dahil bölgenin tamamını gözetim altında tutuyor.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN 1 MAYIS AÇIKLAMASI 

İstanbul Valiliği, küçük marjinal gruplara yapılan müdahalede 2 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, daha önceki açıklamalarda da özellikle belirtildiği gibi, kendileri için bir istismar vesilesi olarak değerlendirmek isteyen küçük marjinal gruplara Beşiktaş Barbaros'ta güvenlik güçlerince müdahalede bulunulduğu hatırlatıldı.

Küçük marjinal gruplara yapılan müdahalelerde 2 kişinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, "Yaralanan bir yurttaşımız yoktur. Güvenlik güçlerimiz görevlerini çok dikkatli ve özenli bir şekilde sürdürmektedir" denildi.

DİSK BAŞKANI'NDAN VALİ MUTLU'YA ÇAĞRI

 DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Taksim'de kutlanmayan 1 Mayıs, bizim için 1 Mayıs olamaz. Taksim bizim için kutsal bir yer. Taksimi işçilere 'açın' diyoruz" dedi.

Beko, beraberindekilerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlamak için Taksim Meydanı'na yürüyüşe geçmeden DİSK Genel Merkezi önünde gazetecilere açıklama yaptı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun, yaklaşık bir ay önce yapılmaya başlanan görüşmelerde, bu yıl Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamaları için açılabileceği sözünü vermesi üzerine, demokrasi ve insan hakları isteyen kurum ve kuruluşlarla hazırlıklara başladıklarını söyledi.

"Daha sonra yasakçı eski İstanbul Valisi, şimdiki İçişleri Bakanı Muammer Güler'in, geçmişte olduğu gibi alanı tekrar işçilere kapattığını" kaydeden Beko, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2007-2008 ve 2009 yıllarında da buradaydık. Yasaklar sonunda polis müdahaleleriyle kan döküldü. Gaz bombalarına maruz kaldık. Geçmişe dönmek istemiyoruz. Taksim özgürleştiğinde, işçiler 1 Mayıs'ı 2010-2011 ve 2012 yıllarında omuz omuza, kardeşçe kutladılar. Hiçbir kardeşimizin burnu bile kanamadı. İstanbul Valisi ile tekrar tekrar görüştük. Başbakan ile 2 saat görüşmemiz oldu. 'Biz bu yıl da 1 Mayıs'ı barış içinde kutlamak istiyoruz' dedik. Türkiye'de barış rüzgarları estiği bir dönemde, başta Taksim Meydanı olmak üzere çatışma olmasını, esnafa zarar verilmesini, halka eziyet edilmesini istemiyoruz. 'Barış içinde, omuz omuza ve kardeş olalım' demiştik. Bunları söylememize rağmen, Taksim'deki fiziki handikap bahane edildi. Bu handikap, 1 Mayıs'a engel bir handikap değil. Kutlamaları yapabilmek için 30 bin metrekarelik bir alan var."

Basın açıklaması yapan Beko, "Beşiktaş'ta arkadaşlarımıza müdahale edilmiş. Onlar bizim yol arkadaşlarımız. Müdahaleyi kınıyorum." dedi. Başbakan Erdoğan'ın dünkü sözlerine de değinen Beko, "Başbakan Erdoğan dün Kazlıçeşme'den bahsetmiş. Taksim bizim için önemli. Taksim'de arkadaşlarımız katledildi. Biz 1 Mayıs'ı Taksim'den başka bir yerde kutlamayız." ifadelerini kullandı.

BASIN MENSUBU ETKİLENDİ

 Beşiktaş'ta 1 Mayıs nedeniyle yaşanan gerginlik sırasında bir basın mensubu gazdan etkilendi.

Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahalesine göstericiler taşlarla karşılık verdi. Olayları takip eden bir basın mensubu, gazdan etkilendi. Basın mensubuna meslektaşları yardım etti.

TURİSTLER ORTADA KALDI

İstanbul'da 1 Mayıs nedeniyle yolların kapatılması, turistlere zor anlar yaşattı.

Taksi bulamayan bir grup Arap turist nereye gideceğini bilemedi. Valizleriyle bir süre yol ortasında şaşkınlık yaşayan turistler, yolların kapalı olduğunu polislerden öğrendi. Turistlere yardımcı olmak isteyen vatandaşlar valizlerini taşıyarak yol göstermeye çalıştı. 

SEYYAR SATICI POLİS BARİKATINA TAKILDI

Taksim'de erik satmak için meydana gitmeye çalışan seyyar satıcı, polis barikatına takıldı.

Taksim Meydanı'na çıkan Halaskargazi Caddesi'nde toplanan polis ekipleri, meydana çıkan yollara barikat kurdu. Taksim'e çıkıp erik satmak isteyen bir seyyar satıcıya polis memuru uyarı yaptı. Erik satan seyyar satıcı, Halaskargazi Caddesi'nden uzaklaştırıldı.Polis güvenlik önlemlerini almaya devam ediyor.

Öte yandan sivil vatandaşlar ile polis arasında kısa süreli sürtüşme yaşandı. Sadece diyaliz hastası yaşlı kadının taksi ile içeriye girmesine izin verildi.

POLİSE DARBEYE DAYANIKLI ÖZEL ŞAPKA

Öte yandan, İstanbul'da 1 Mayıs'ta görev yapan sivil polislere darbeye dayanıklı özel tasarım şapka dağıtıldı. İçi plastik korseli özel şapkanın, taş ve sopa darbelerine karşı dayanaklı olduğu kaydedildi.

Bariyerlerle kapalı Taksim'den işyerlerine ulaşmaya çalışan çoğu vatandaş ise zor anlar yaşadı. Vatandaşların bariyerlerden geçmesine izin vermeyen polisler, bariyerlerin arkasında mahsur kalan yaşlı bir dedenin bariyerleri kaldırarak geçmesini sağladı.

1 Mayıs'ta kritik yerlerde görev yapacak polislere darbelere dayanıklı baret şapka dağıtıldı. İçi plastik korseyle kaplı sivil görünümlü şapka polisi taş ve sopa darbelerine karşı koruyor. Özel şapkanın piyasa fiyatının 50 ile 100 TL arasında olduğu kaydedildi.

KALDIRIM ÜZERİNDE KAHVALTI

Uçaklarla Türkiye'nin çeşitli yerlerinden getirilen polis ekipleri, sabah kahvaltılarını kaldırım üzerinde meyve suyu ve bohça ile yaptı.

JANDARMADAN TOMA DESTEĞİ

Bu yılki 1 Mayıs gösterilerinden diğer yılların aksine çok sayıda jandarma ekipleri de görev aldı. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'na ait bir otoma aracı olası gösterilere karşı Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde bekletiliyor.

Ajanslar

Bu haber toplam 1810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri