Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

HEPİNİZE İYİ TATİLLER

20.06.2013 01:31
1.Sınıf Emniyet Müdürü Feyzullah ARSLAN HABERNAME için Yazdı...

 

Feyzullzah ARSLAN

1.       Sınıf Emniyet Müdürü

Değerli okuyucular; yaz tatiline gitme hazırlıkları başladı hatta bitti bile. Birçoğumuz memleketimize, ilimize, ilçemize ve köyümüze gitmek amaçlı tatili iple çekiyoruz. Yaz tatilinin düzenli, sorunsuz tamamlanması  ve tadı damağımızda kalması için birtakım kurallara dikkat etmek bazı planlamaları yapmak gereklidir. Bu kuralları tatilinize kolaylık sağlamak için aşağıda özet olarak sıralamaya çalışacağım;

1)       Öncelikle tatil planınızı yaparak kaç gün, nereye, gideceğimizi  ve  neler yapacağımızı belirlemeliyiz(Kim,ne,nerede,ne zaman,nasıl,niçin 5N1K)

2)       Hangi yolla, karayoluyla mı havayoluyla mı gideceğimizi kesinleştirmeli, mümkün mertebe havayolunu tercih edip gittiğimiz yerlerde kiralık araba konusunu düşünmeliyiz. Kiralık araba konusunda da sigortalı olmasına özen göstermeliyiz.

3)       Özellikle emeklilerin kaç gün gidebileceğini, emekliliklerinin kaç gün izine müsaade edeceğini bilmesi ve öğrenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde fazla tatil yapıldığında emekli maaşlarında kesintiler olabilmektedir.

4)       Tatil yolundaki olumsuzluklara karşı önlemler almak valizlerimizde para, ziynet eşyası taşımamak önemlidir.

5)       Üzerimizde müsaade edilenden fazla para taşımamak gereklidir. Aksi takdirde paramıza el konulup araştırmalar yapılmaktadır.

6)       Gittiğiniz yerlerde devlet daireleriyle olan (maliye, tapu, nüfus, belediye, muhtarlık vb.) iş ve işlemlerinizi takip edip sonuçlandırın. Ayrıca herhangi bir sorunlar karşılaştığınızda veya öneriniz olduğunda ilgili kurumlara bildirin. Bilesiniz ki tüm kurumlar sizin işlerinizi halletmek için vardır.

7)       Tatilde çocuklarınızın anadili öğrenmeleri için imkanlar ve fırsatlar yaratın, kurslara gönderin. Ayrıca çocuklarınızın yani gençlerin sizden ayrı tatil yapma isteklerini de olumlu karşılayın. Hatta sizinle birlikte tatil yapmaları için kolay ulaşım olan yerlerde yazlık edinmeye çalışın.

8)       Tatildeki boş zamanlarınızı iyi değerlendirin, aile büyüklerini ve akrabalarınızı ziyaret etmeye çalışın. Huzurevlerini, hastaneleri ve çocuk yurtlarını ziyaret etmek için fırsat yaratın.

9)       Sizin gibi tatile gelenlerle görüşmeye çalışın. Bulunduğunuz yerlerdeki belediye ve diğer sorumluların sizlerin bir araya gelmesi ve görüşmesi için gerekli ortamları hazırlamaya çalışmasını isteyin. Bunlar sizin en doğal hakkınız ve bunlarında yapması gerekenlerdir.

10)   Sağlık sorunlarınız varsa mutlaka ilgililere başvurun, ülkemizde sağlıkla ilgili çok önemli gelişmeler olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

11)   Karayolu ile seyahatleriniz sırasında trafik kurallarına mutlak riayet edin. Bilesiniz ki yola çıkmak sevdiklerine kavuşmak içindir. Kazaya belaya karışmamak için her türlü önlemi almak gereklidir.

12)   Sizin ve sizin gibi tatile gelenlerin tatillerini daha iyi geçirmeleri, vatandaşa verilen hizmetlerin daha verimli, başarılı ve memnuniyet sağlayıcı olması için önerilerinizi ilgili birim ve kurumlara mutlaka yapın. Ayrıca yurtdışında edindiğiniz bilgi, görgü ve tecrübelerinizi ülkemizdeki kişilere katkı sağlanması için gerekenleri yapınız. Bilesiniz ki sizin katkılarınız çok kişiyi memnun edecektir.

 

Sizlerin yukarıdaki maddelere dikkat ettiğinizi biliyor ancak bir kez de hatırlatmanın faydalı olacağını ümit ediyor sizlere iyi tatiller dilerken dönüş yoluna geçtiğinizde gelecek yılın tatil planlamasını da düşünmenizi dikkatinize sunarak iyi yolculuklar diliyorum.

Bu haber toplam 2578 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri