Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

10 NATO komyonunu kim yaktı

04 Şubat 2009 / 14:22
Afganistan'daki yabancı güçlere ikmal sağlamak için kullanılan ana yollardan biri olan Hayber Geçidi'ndeki bir köprünün havaya uçurulmasıyla Pakistan'da mahsur kalan NATO'ya ait 10 kamyon militanlarca ateşe verildi
Afganistan'daki militanların, Hayber Geçidi yakınlarındaki Landi Kotal bölgesinde park halinde bulunan en az 10 kamyonu gece ateşe verdiği bildirildi. Afganistan'dan dönen kamyonların yük taşıyıp taşımadığının bilinmediği belirtildi.

Nakliye depoları ve konvoylarına yapılan saldırılarda görülen artış, Pakistan'ın ikmal yolunu yeterince koruyamadığı endişelerini de beraberinde getiriyor.

Hayber Geçidi, Afganistan'da Taliban'a karşı savaşan koalisyon askerleri için hayati destek sağlıyor. Amerikan ordusu, Afgan savaşı için gerekli ikmalin yüzde 75'ini Pakistan üzerinden sağlıyor.

Aylardır yabancı askerlere giden ikmali engellemeye çalışan militanların, Hayber Geçidi'nde düzenledikleri saldırılarda yüzlerce kamyonu imha etmeleri ve çok sayıda şoförü öldürmeleri, Amerikalı yetkilileri Orta Asya'da alternatif ikmal yolları aramaya itiyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri