Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

10 Tonluk Rekor Esrar Operasyonu

16.09.2013 00:58
Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç Diyarbakır'da, 2.5 milyar liralık uyuşturucu maddenin ele geçirildiğini ve bununda çok korkunç bir rakam olduğunu söyledi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç mayıs ayından bu yana Diyarbakır'da 2.5 milyar liralık uyuşturucu maddenin ele geçirildiğini ve bununda çok korkunç bir rakam olduğunu söyledi.Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Lice kırsalında ele geçirilen 10 ton 572 kilogram toz esrarla zehir tacirlerine son yılların en büyük darbesinin vurulduğunu söyledi.

Vali Kıraç, mayıs ayından bu güne kadar 40 tona yakın esrar maddesi ile 47 milyon 893 bin kenevir bitkisinin ele geçirildiğini ve bunun piyasa değerinin 2.5 milyar lira olduğunu belirtti. Kıraç, "Önceki gün Lice'de piyasa değeri 35 milyar TL olan 10 ton 572 kilogram toz esrar ele geçirilmiştir. Bu çalışmalar bir insanlık suçu takibidir" dedi. Diyarbakır Valisi Kıraç, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyerek polisin jandarma desteğiyle düzenlediği operasyonda ele geçirilen esrar maddesi hakkında bilgi verdi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven ve İl Jandarma Komutanı Albay Hilmi Atabay ile açıklama yapan Vali Kıraç, Diyarbakır kırsal alanında uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığı ile kararlı ve etkin bir şekilde mücadelelerini devam ettirdiğini belirtti. Mayıs ayından beri kırsal alanda 196 ayrı operasyon yaptıklarını, 47 milyon 893 bin 665 kök kenevir bitkisinin henüz tarlada üretim aşamasında yakalandığını ve imha edildiğini belirten Kıraç, "Büyük çoğunluğu imalat yerlerinde olmak üzere toplam 13 bin 309 kilogram kubar esrar, 25 bin 605 kilogram toz esrar maddesi ele geçirilmiş, operasyonlarda, 470 şüpheli yakalanmış, adli mercilere teslim edilmiştir. 2.5 milyar lira civarındadır ve bu korkunç bir rakamdır. İcra edilen bu operasyonlar neticesinde, hem terörün çok önemli bir finans kaynağı kurutulmakta, hem de tonlarca uyuşturucunun piyasaya girmesine engel olunmaktadır" şeklinde konuştu.Vali Kıraç, zehir tacirlerinin özellikle hazine arazisi, ormanlık arazi ve sahipsiz yerleri kullandığını belirtirken, yürütülen soruşturma kapsamında uyuşturucu maddenin kime ait olduğu tespit edilmesi durumunda gerekli adli işlemlerinde yapılacağını söyledi.

HABERVAKTİM
Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri