Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

110 KİŞİLİK PKK SALDIRISI İNTİKAM EYLEMİYMİŞ

09.01.2013 13:15
Bir uzman çavuşun şehit olduğu, 2 askerin de yaralandığı PKK'nın, Hakkâri’nin Çukurca ilçesine bağlı Karataş Jandarma Karakolu’na yaptığı saldırının arka planı ortaya çıktı.

İmralı ile müzakereler yeniden başlarken  terör örgütü PKK, Hakkâri’nin Çukurca ilçesine bağlı Karataş Jandarma Karakolu’na saldırdı.  Bir uzman çavuşun şehit olduğu, 2 askerin de yaralandığı olayda 14 terörist ölü olarak ele geçirildi.

Alınan bilgilere göre, önceki gece saat 21.00 sularında, yaklaşık 100 kişilik bir terörist grup, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye sızarak baskın girişiminde bulundu. Sınıra 8 kilometre uzaklıktaki karakolu imha etmeyi amaçlayan PKK’lılar, güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine hedeflerine ulaşamadı. İnsansız hava araçları yoğun kar yağışı sebebiyle bölgede keşif uçuşu yapamadığı için terörist grup ancak karakola çok yaklaştıktan sonra termal kameralarla tespit edilebildi. Çatışmanın dört saat sürdüğü belirtiliyor. Açılan ilk ateşte ağır yaralanan Uzman Çavuş Mehmet Doğan hayatını kaybederken, diğer yaralı askerler tedavi altına alındı. Saldırıdan sonra Kuzey Irak’a kaçan grubun Zap kampından geldiği düşünülüyor.

İran ve Suriyeli teröristlerin ağırlıkta bulunduğu PKK’nın Zap kampından geldikleri değerlendirilen teröristler, yaklaşık 4 saat süren çatışmanın ardından Irak’ın kuzeyine doğru kaçtı. Uzun namlulu silahlar, roketatarlar ve doçkalarla karakola saldıran PKK’lılar gece karanlığı ve yoğun kar yağışından yararlandı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bölgede arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçleri 14 teröristin cesedine ulaştı. Ölü veya yaralı çok sayıda teröristin kızaklarla Zap Nehri’nin üzerinden Irak’a kaçırıldığı tespit edildi.

BAHOZ ÇOĞUNLUKLA ZAP’TA KALIYOR

Adını Zap Nehri’nden alan PKK’nın Zap kampı, Türkiye sınırına 5-6 saatlik yürüyüş mesafesinde buluyor. Irak’taki Amadiye bölgesinin Felas köyü yakınlarında, Zap suyunun kenarında yer alan kampta ağırlıklı olarak İran ve Suriye kökenli teröristler kalıyor. Türkiye içerisine terörist aktarımlarında da kullanılan Zap, PKK’nın merkez kamplarından biri sayılıyor. Suriye uyruklu ‘Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin’in de çoğunlukla burada kaldığı tahmin ediliyor. Türkiye içindeki PKK’lılara buradaki telsiz komuta merkezinden talimat veriliyor.SALDIRI TALİMATI KARAYILAN’DAN

Zaman'ın haberine göre, karakola saldırı eyleminin, terör örgütü PKK’nın yöneticilerinden Murat Karayılan’ın talimatı ile 31 Aralık 2012 tarihinde Diyarbakır Lice’de ölü ele geçirilen HPG askeri konsey üyesi ‘Numan Amed’ kod adlı Ertem Karabulut’un intikamı gerekçesiyle verildiği öğrenildi. Teröristlerin geldiği ZAP kampını Murat Karayılan’a yakınlığıyla bilinen ‘Azad Siser’ kod adlı Ekrem Güney’in yönettiği belirtiliyor. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı’nın İmralı’da teröristbaşı Abdullah Öcalan ile görüşme yaptığının ortaya çıkması üzerine bir açıklama yapan Murat Karayılan, sürece kendilerinin de dahil edilmeleri gerektiğini, Öcalan’la müzakerelerin yeterli olmayacağını söylemişti.OSLO SÜRECİNİ SİLVAN SALDIRISI BİTİRMİŞTİ

Terör sorununun çözümü için müzakerelerin başladığı dönemlerde PKK görüşmeleri sabote etmek adına saldırı eylemleri gerçekleştiriyor. Yeni bir müzakerenin başladığı dönemde dün karakola saldıran terör örgütü, geçmişte Silvan saldırısı ile görüşmeleri sabote etmişti. Açılım süreci çerçevesinde PKK’nın üst düzey yöneticileriyle 2008’de başlayan ve 2011 yılına kadar geçen Oslo’da masaya oturulmuş ve detaylı bir müzakere süreci başlatılmıştı. Süreç devam ederken PKK, 14 Temmuz 2011’de Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde askerlere saldırdı. Güvenlik güçlerine pusu kurulan bu saldırıda, 13 asker şehit olmuş, çıkan yangında askerler tanınmayacak hale gelmişti. Yanık postallar ve askerî malzemeler kamuoyunda büyük bir infial oluşturmuştu. Bu saldırı, Oslo sürecini bitirmişti.

Zaman 

Bu haber toplam 2816 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri