Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Saat 17 ye kadar adaylar teslim belli olacak

11.04.2011 06:25
12 Haziran'da yapılacak seçimler için partiler bugün 17.00'ye kadar milletvekili adaylarını YSK'ya bildirecek. Rize'de ise heyecanlı bir bekleyiş hâkim.

Genel seçimler öncesi bugün adaylık için en kritik gün. Partiler milletvekili adaylarını bugün 17.00’ye kadar Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecek. Böylece bir süredir devam aday adaylığı yarışı da sona erecek ve partilerin milletvekili adayları netleşmiş olacak.

Rize’de 17 aday adayının müracaatta bulunduğu AK Parti’de 3 milletvekili adayının kim olacağı ise büyük bir merak konusu.

AK Parti aday adaylarının birçoğu, süreci bizzat Ankara’dan takip ediyor.

Eski İl Başkanı Hasan Karal’ın listeye ilk iki sıradan girmesine kesin gözüyle bakılırken, temayül yoklamasında en yüksek oyu alan eski Merkez İlçe Başkanı Yunus Öksüz’ün de şansının yüksek olduğu belirtiliyor. Ayrıca Dr. Süleyman BAsa'da şanslı adaylar arasında gösteriliyor.

İlk sıraya sürpriz bir adayın da konuşulduğu kulislerde, Temel Kotil’in aday olmayacağının açıklanmasıyla, Hasan Kemal Yardımcı ve Hayati Yazıcı isimleri dillendiriliyor. Ancak Yardımcı ve Yazıcı’nın, Rize’de aday sayısını daraltacağı endişesiyle isimlerinin zikredilmesinden rahatsız oldukları belirtiliyor. Rize İl Teşkilatı ise 3 adayın da 17 kişilik listeden çıkması görüşünde.

AK Parti’nin Rize’de bu dönem doğu kesimini temsil edecek vekil adayının kim olacağı da ayrı bir tartışma konusu oldu. Lütfi Çırakoğlu, Davut Birben ve Hasan Velioğlu isimlerinden birinin bu dönemde 3. sıradan, doğu yakasının milletvekili adayı olarak tercih edilebileceği ifade ediliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ‘Rize’den mutlaka 1 vekil çıkaracağız’ açıklamasıyla büyük bir heyecan yaşıyor.

Rize’de geçen dönem Mesut Yılmaz’ın kopardığı 1 vekilliği bu dönemde kendi hanesine yazdırmak isteyen CHP’de de hummalı bir çalışma yapılıyor.

Son yerel seçimlerde AK Parti’yi neredeyse yakalama noktasında önemli bir oy alan Kenan Bıyık, son dakikaya kadar bir sürpriz olmazsa CHP’nin 1. sıra adayı olarak öne çıkıyor. Ancak, CHP yetkilileri, Kenan Bıyık ile yüksek oranda bir oy alınsa da vekil çıkarmanın zor olacağı görüşüyle, Murat Karayalçın dahil, sürpriz bir ismin 1. sıradan aday gösterilebileceğini konuşuyorlar.

Rize’de Hikmet Hatırnaz ve Osman Yazıcı da CHP’nin adaylık konusunda öne çıkan isimleri arasında.

MHP’de ise eski İl Başkanı Zeki Mayi, şu an için en popüler aday olarak öne çıkıyor. Özellikle çay konusundaki açıklamaları ve tutarlı muhalefetiyle MHP’de öne çıkan önemli bir isim olan eski İl Başkanı Mayi’nin, Rize’den 1. sıra adayı olması bekleniyor.

Rize’den hangi isimlerin aday olacağı ile ilgili en net bilgi ise, bugün saat 17.00’de partiler tarafından isimler YSK’ya bildirildiğinde belli olacak.

Seçim süreci ise şu şekilde devam edecek:

Siyasi partilerin genel merkezleri, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini bugün en geç saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığına alındı belgesi karşılığında CD ve kağıt ortamında verecekler.

Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurunun son günü de 11 Nisan. Aynı gün il seçim kurullarınca bağımsız milletvekili adayları YSK'ya bildirilecek.

YSK, siyasi partilerin verdikleri aday listelerini hemen incelenmeye başlayacak.

Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de bugün, Cumhuriyet başsavcılığından istenilen ikinci liste ile karşılaştırılarak değişikliklerin SEÇSİS'e işlenmesi işlemleri bitirilecek ve askıya çıkarılacak.

Seçim takvimine göre, bundan sonraki süreç ise şöyle işleyecek:

18 Nisan Pazartesi: Yüksek Seçim Kurulunca milletvekili geçici aday listelerinin incelenmesi işlemleri tamamlanacak ve bu listeler ilgili il seçim kurulu başkanlıkları ile radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere ilgili mercilere gönderilecek.

24 Nisan Pazar: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yapılan itirazların Yüksek Seçim Kurulunca karara bağlanmasının son günü. Milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin Yüksek Seçim Kuruluna bildirilmesinin son günü.

Seçmen bilgi kâğıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak.

26 Nisan Salı: Birleşik oy pusulasında yer alacak bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere, saat 11.00'de kura çekilecek, davete rağmen kuraya katılmayan bağımsız aday yerine ise il seçim kurulunca kura çekimi yapılacak.

28 Nisan Perşembe: Yüksek Seçim Kurulunca milletvekili kesin aday listeleri seçim çevreleri itibariyle ilan edilmek üzere il seçim kurullarına, Resmi Gazete, radyo ve televizyonda yayımlanmak üzere ilgili mercilere gönderilecek.

29 Nisan Cuma: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

2 Mayıs Pazartesi: Yüksek Seçim Kurulunca tüm seçim çevreleri ile gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımına, basım tamamlandıkça bir plan dahilinde dağıtımına başlanacak.

GÜMRÜKLERDE OY VERME

10 Mayıs Salı: Gümrük kapılarında oy verme işlemine başlanacak.

31 Mayıs Salı: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulunca ad çekilecek.

2 Haziran Perşembe: Seçim propagandası ve yasakları başlayacak.

5 Haziran Pazar: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

6 Haziran Pazartesi: Görevlilerle ilgili eğitim çalışmaları tamamlanacak, ilçe seçim kurullarınca sandık kurulları başkanlarına, seçim araç ve gereçlerini ihtiva edecek şekilde teslim edilmesi gereken malzeme torbalarının hazırlanması bitirilecek. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak ve dağıtılamayanların ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına teslimi yapılacak.

9 Haziran Perşembe: Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri kesinleştirilecek.

10 Haziran Cuma: Kesinleştirilen tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü seçmen listelerinin çoğaltılma işlemi tamamlanacak.

11 Haziran Cumartesi: Seçim propagandasının sonu (saat: 18.00)

12 Haziran Pazar: Oy verme günü ve seçim yasaklarının sona ermesi (saat: 24.00) 

Bu haber toplam 2342 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri