Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

13 Yıl Sonra Gelen İtiraf

09 Şubat 2009 / 08:37
Eski Devlet Bakanı Adnan Ekmen'den 13 yıl sonra gelen itiraf...
Eski Devlet Bakanı Adnan Ekmen 1996'da gerçekleştirilen "Güçlükonak Katliamı" ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. 52'nci hükümetin Devlet Bakanı Adnan Ekmen, Yeni Aktüel Dergisi'ne yaptığı açıklamada, Şırnak'ta 11 kişinin kurşunlanıp yakıldığı eylemle ilgili "Perde arkasını öğrendik ama kamuoyuna açıklayamadık" dedi.
11 KİŞİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Koçyurdu köyü minibüsündeki 11 kişi 15 Ocak 1996'da önce ağır silahlarla taranmış, arkasından ateşe verilerek yakılmıştı. Güvenlik güçleri saldırıyı PKK'nın yaptığını açıkladı, ancak o tarihte ateşkes kararı almış olan örgüt, saldırıyı üstlenmedi.

90'lardaki karanlık yıllarda her olayla ilgili kendi özel kanallarından duyumlar aldıklarını ancak ellerinde delil olmadığı için çoğunu gündeme getiremediklerini belirten Ekmen şöyle konuştu: "Bölgeden ve ölenlerin yakınlarından aldığımız duyumlara göre olay güvenlik güçlerinin anlattığı gibi değildi. Zaten olayın geliştiği yer, güvenlik güçlerinin tamamen hâkim olduğu bir alandı, PKK'nın orada eylem yapması mümkün değildi."

AŞİRET REİSİ DOĞRULADI

Aldığı duyumları bölgeden güvendiği bir aşiret reisine de doğrulattığını belirten eski Devlet Bakanı Adnan Ekmen, ancak bu kişinin korktuğu için resmi bir bildirim yapmak istemediğini ifade ederek "Gerçeği bildiğim halde bunu kamuoyuyla paylaşamadığım için vicdanen rahatsızım" dedi.


'Sizi severiz ama çocuk sahibisiniz'

Ekmen, gazeteci Metin Göktepe'nin polisler tarafından dövülerek öldürülmesi olayıyla ilgili de şunları söyledi: "Göktepe polis kontrolü esnasında öldürüldü diye açıklama yaptım. Bakanlığımdaki bir görevli, 'Sizi severiz, sayarız, ama çoluk çocuk sahibisiniz. Bu olayın çok üzerine giderseniz zarar görebilirsiniz' dedi."
Bu haber toplam 1146 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri