Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

160 Bin 'Çok Gizli Belge' Nasıl Çalındı?

26.02.2011 07:51
Kozmik Evrak Bürosu sorumlusu olarak görev yapan emekli Binbaşı Şahin'den şok açıklamalar.

'Çok gizli' belgelerin korunduğu Kozmik Evrak Bürosu sorumlusu olarak görev yapan emekli Binbaşı Şahin, casusluk çetesinin 160 bin belgeyi nasıl ele geçirdiğine yönelik çarpıcı açıklamalar yapı. Şahine göre bu tablo ciddi kadrolaşmanın sonucu...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) çok gizli projeleri dahil 160 bin gizli belgenin Askeri Casusluk ve Şantaj Çetesi'nden ele geçirilmesi, 'Bu belgeler nasıl korunuyor' sorusunu akıllara getirdi. 'Çok gizli' belgelerin saklandığı Kontrollü Kozmik Evrak Bürosu'nun sorumlusu olarak görev yapan emekli Jandarma Kurmay Binbaşı Kemal Şahin, belgelerin saklama usullerini, sızdırmaların nasıl ve hangi amaçla gerçekleştirilmiş olabileceğini anlattı. Şahin, çift kilitli kapılar ve demir parmaklıklı özel odalarda korunan 'çok gizli' belgelerin nasıl sızmış olabileceğini şöyle izah etti: "Bu kadar gizli belgeye ulaşabilmeleri iyi kadrolaştıklarının kanıtı. Bu darbeci kadrolaşma ile çetenin ortak çalıştığını ortaya koyuyor."

Çift kilitli özel odalar

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 1983'ten 1992'ye kadar personel hizmetlerinde görev yapan emekli Binbaşı Kemal Şahin, Kurmay Binbaşı rütbesine yükseldiği dönemde Çanakkale'de istihbarat Harekat Eğitim Şube müdürü olduğunu söyledi. Bu dönemde 3 boyunca 'çok gizli' gizlilik derecesine sahip Kontrollü Kozmik Evraklar Şube Sorumlusu olarak çalıştığını anlatan Şahin öncelikle 'gizli' ve 'çok gizli' şekilde derecelendirmeyi ve belgelerin nasıl muhafaza edildiğini anlattı:

"Evrakların tasnif dışı, özel, hizmete özel, gizli ve çok gizli şeklinde gizlilik dereceleri vardır. Gizli evrakların saklanması için TSK kendi içinde yönergeler hazırlamıştır. Kontrollü evraklar dediğimiz 'çok gizli' belgelerdir. Bunların kaç suret çıkartıldığı, nerelere gönderildiği, koruma ve imha şekilleri yönergeyle belirlenmiştir. Çok gizli belgeler Kontrollü Evrak Büro'da saklanır. Talimat yönergelerine göre görevliler haricine orya girebilen sıralı amirler belirlenmiştir. Çok gizli evrak ofislerinin pencereleri demirlidir. Kapıları da iki tane kilit sistemiyle düzenlenmiştir. Bütün belgeler kilitli dolaplarda korunur."

Çürük elmalar tasfiye edilmelidir
Emekli Binbaşı Şahin, casusluk çetesinin 160 bin 'gizli' belgeyi el geçirmiş olmasının çetenin darbeci kadrolaşmayla ortak çalıştığına işaret ettiğini kaydetti. Çetenin gizli projeleri satarak para kazandığını hatırlatan Şahin, "Bir savaşa girmiş olsaydık ne yapacaktık? Bunları fuhuş ve şantajla elde etmişler. Bir de kadrolaşmışlar. Müthiş bir organizasyonla çete oluşturmuşlar. TSK çok ciddi şekilde çalışıp bu çürük elmaların tamamını tasfiye etmelidir" şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 2300 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri