Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

17 Mayıs’ta 3 Önemli Dava!

15.05.2013 01:26
AK Parti Hükümeti’ni düşürmek için Ergenekon Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen Danıştay saldırısının 7. yıldönümü olan 17 Mayıs 2013 tarihinde üç önemli dava görülecek.

Ergenekon davasının 300. duruşmasının gerçekleştirileceği gün olan 17 Mayıs’ta CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal son savunmasını yapacak.

Balyoz Darbe Planı davasının görüldüğü duruşma salonunu basan ve duruşmada basın açıklaması okuduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan İstanbul Barosu Başkanı Avukat Ümit Kocasakal ve 9 kişi de, 17 Mayıs’ta Silivri’de hakim önüne çıkacak.

Kocasakal ve ekibi, Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmada savunma yapacak.

CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in de aralarında bulunduğu 24 kişinin hakim karşısına çıkacağı tarih de 17 Mayıs 2013. Büyükerşen’in sanık olduğu iddianamelerde, sanıklar “kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” ile suçlanıyor.

KOCASAKAL VE EKİBİ HESAP VERECEK
Silivri’de 6 Nisan 2012 tarihinde görülen Balyoz Darbe Planı davası duruşmasını basan ve duruşmada mahkemenin izni olmadan basın açıklaması okuduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan İstanbul Barosu Başkanı Avukat Ümit Kocasakal ve 9 kişi, 17 Mayıs 2013 tarihinde Silivri’de hakim önüne çıkacak.

2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenen Kocasakal ve ekibi, Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmada savunma yapacak. Haklarında dava açılan baro yönetimi, Avukatlık Kanunu’nun 90/2 ve 92/2 maddelerine göre düşmüştü.

HABERAL’IN SON SAVUNMASI
AK Parti Hükümeti’ni düşürmek için Danıştay saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Ergenekon sanıkları, Danıştay saldırısının yıldönümünde de hesap verecek. 17 Mayıs 2013 tarihinde, Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 66’sı tutuklu, 275 sanıklı “Ergenekon” davasının 300. duruşması gerçekleşecek. Duruşmada; CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal son savunmasını yapacak.

BÜYÜKERŞEN DE HAKİM ÖNÜNDE
CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi de 17 Mayıs tarihinde hakim karşısına çıkacak. Eskişehir 1. ve 2. Ağır Ceza mahkemelerince kabul edilen iddianamelerde, “kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” ile suçlanan 24 kişinin yargılanmasına, 17-24-31 Mayıs ve 13 Haziran’da başlanacak. Davaların birinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de yargılanacak. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 28 Ocak’ta, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde başlatılan soruşturma kapsamında Büyükerşen ifade vermişti.

YENİ AKİT

Bu haber toplam 2090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri