Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

18 yıl çalıştı, bu helikopteri yaptı

08.10.2011 15:17
"Kimse inanmaz" diyor ve ekliyor: "Bu şeyi uçurana kadar idealimizin peşinden gideceğiz"
Uganda'nın başkenti Kampala'ya 8 kilometre mesafedeki bir köyde üç girişimci 1993'ten bu yana helikopter yapmaya çalışıyor.

Helikopter projesinin fikir babası Sentalo Moses, ortaokul öğrencisi iken etrafta bulduğu tahta parçası, plastik ve kauçuk eşyaları kullanarak bu işe başlamış. Moses, eski teyplerden söktüğü motorları da kullanmış. Daha sonra metale ihtiyaç duyduğunda arkadaşı Kagugube Ronald'dan yardım istemiş. Ronald, bu projeye nasıl katıldığını şöyle anlatıyor: "Metalle ne yapacağını sordum. Helikopter olduğunu söyledi. Sonra helikopteri buraya getirdik. Ama gerçekten çocukça bir helikopterdi. Sonra çalışmaya devam ettik."

Kendisini 'doğuştan tasarımcı' olarak nitelendiren Ronald, "O zamanlar Sentalo henüz bir okul çocuğuydu. Ben de ona yardımcı olmaya karar verdim" diyor. Helikopteri yapabilmek için aerodinamik ile ilgili çok sayıda dergiyi incelediklerini belirten Ronald, "Projemiz gün geçtikçe büyüyor. Bundan sonra sponsora ihtiyacımız var. Uganda'da nakit sıkıntısı var. Motora ihtiyaç duyuyoruz ama yeterli paramız yok" diyor.

Helikopter projesine başladıklarında insanların kendilerine deli diye baktıklarını anlatan Ugandalı maceracı, "Ama şimdi öyle bir aşamaya geldik ki deliliğimizin boyutlarını gösterdik" ifadelerini kullanıyor.

Kaynak sıkıntısına rağmen bakanlara ya da devlet başkanına maddi destek için başvurmayı düşünmediklerini ifade eden Ronald, "Kimse bizim bu helikopteri uçuracağımıza inanmaz" diye konuşuyor. Yaptıkları işten zevk aldıklarını belirten Ronald, "İşimize karışan yok. Bu şeyi uçurana kadar idealimizin peşinden gideceğiz" diyor.


 

Bu haber toplam 1822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri