Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1993'TEKİ 4 ÖLÜMÜN KESİŞTİĞİ NOKTA?

12.12.2012 01:33
Albay Çillioğlu soruşturmasında dosyaya Turgut Özal, Eşref Bitlis, Adnan Kahveci, Bahtiyar Aydın suikastları da dahil edildi. İşte bu isimlerin ortak noktası...

Malatya Başsavcılığı, Albay Çillioğlu soruşturmasını derinleştirdi. 1993 yılındaki Turgut Özal, Eşref Bitlis, Adnan Kahveci, Bahtiyar Aydın suikastları da dosyaya dahil edildi. Savcılık bu isimlerin Kürt sorununa çözüm arayışında oldukları için hedef seçildikleri üzerinde duruyor.

Habertürk'ün haberine göre, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Tunceli Jandarma Alay Komutanlığıgörevini yürütürken askeri lojmanlarda intihar ettiği ileri sürülen Albay Kazım Çillioğlu soruşturmasını derinleştirdi. Bilirkişi raporları ve tanık ifadeleri doğrultusunda Çillioğlu'nun cinayete kurban gittiği kanaatine varan Başsavcılık, 1993 yılında hayatlarını kaybeden Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Maliye Bakanı Adnan Kahveci, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ve Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın dosyalarını incelenmeye aldı.

HEDEF: KÜRT SORUNU

Başsavcılık, o dönemde Kürt sorununu çözmek için harekete geçen isimlerin hedef haline geldiği üzerinde duruyor.

Soruşturmada, Özal'ın Adnan Kahveci ve Eşref Bitlis'e Kürt sorununun çözümü için rapor hazırlanması yönünde talimat verdiği, Bitlis'in bir rapor hazırlayarak, Cumhurbaşkanlığı'na gönderdiği ancak raporun Köşk'te kaybolduğu ifade ediliyor.

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile Bozo kod adlı eski TİKKO militanı Yusuf Geyik'in şüpheli olarak görüldüğü soruşturmada, 'Bölgede Kürt sorununun sıcak kalması için tansiyonu arttırmaya yönelik cinayetler işledikleri' iddiası da araştırılıyor.

Habertürk 

Bu haber toplam 2222 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri