Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2 Nisan'da ilaç %8 zamlanacak

19 Şubat 2009 / 14:13
Bütçe açığı nedeniyle vergileri arttırmayı kara veren hükümet, yerel seçimlerden sonra zam yapmaya hazırlanıyor. Peki, hükümet neye ne kadar zam yapacak
Başbakan seçim mitinglerinde "İlaç çilesini bitirdik" dese de Sağlık Bakanlığı 2 Nisan'dan itibaren ilaç fiyatlarına yüzde 8 zam yapacağını açıkladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Sivas, Samsun ve Nevşehir'deki seçim mitinglerinde AKP'nin ilaç kuyruklarını sona erdirdiğini anlatırken, Sağlık Bakanlığı ilaç fiyatlarına 2 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere zam yapılacağını açıklaması şaşkınlık uyandırdı.

Bakanlığa bağlı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yayınlanan duyuruda 13 Şubat'ta toplanan İlaç Fiyat Tespit Komisyonunun kararına göre 1,9595 avro kuruna göre oluşturulan yeni fiyat listelerinin 2 Mart'ta ilan edileceği ve 2 Nisan'da da yürürlüğe gireceği belirtildi.

İlaç fiyatları 2004 yılından beri AB'deki fiyatlar referans alınarak avroya endeksli olarak belirleniyor.

Fiyat Tespit Komisyonu kurdaki yükselmelere göre ilaç fiyatlarına zam yapabiliyor. Hali hazırda ilaç fiyatları 1,844 kura göre belirlenirken komisyon kararının ardından 1,9595 avro kuruyla belirlenecek. Böylece seçimlerin ardından 2 Nisan'da ilaç fiyatları yüzde 8 zamlanmış olacak.

İlaç şirketlerinin bir süredir fiyatlarda kur ayarı yapılmasını istediği biliniyordu.

Zam kararının, İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği Başkanı Cengiz Celayir ve Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği Başkanı Muhittin Bilgütay'ın 12 Şubat'ta Başbakan Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Başbakanlık'ta bir araya gelmesinin ardından açıklanması ise dikkat çekti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri