Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2.200 PKK'lı böyle çekilecek

04.04.2013 11:33
Yurt içindeki 2 bin 200 teröristin çekilirken izleyeceği güzergâhlar belli oldu.

 

Çözüm sürecinin en önemli ayaklarından biri olan yurt içindeki teröristlerin sınır dışına çekilme takvimi netleşmeye başladı. Buna göre; teröristler altı ana hat üzerinde toplanarakyurt dışına çıkacak. Altı bölgedeki teröristlerin sayıları ve çekilecekleri yol güzergâhları da halihazırda belirlenmiş durumda. Yurt içinde bulunan yaklaşık 2 bin 200 terörist, 1 Haziran tarihinde bölge bölge çekilmeye başlayacak. Yurt dışına çıkışlar kasım ayı sonuna kadar tamamlanacak. İşte Sabah'ta yer alan 150 günlük planın bölge bölge ve rakamlarlaayrıntıları:
 
Hakkâri ve sınır hattı
 
Hakkâri, Çukurca, Yüksekova, Şemdinli ve İran- Irak topraklarının bir kısmını kapsayan bölgedeki teröristler en kısa sürede sınır dışına çıkacak. Saha genelindeki 700 PKK 'lı, Çukurca-Şemdinli hattını kullanarak Balkaya, İkiyaka, Çarçella, Gerdiya, Herki, Cilo, Goman, Buzul, Rejgar dağlarından Mabat kapısı ve Bakur denilen noktadan Kuzey Irak'a bir haftada çekilecek.
 
Amanoslar bölgesi
 
Hatay, Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş, Nizip, Osmaniye, Adana, Adıyaman kırsalını kapsayan bölgedeki yaklaşık 80 terörist, Hassa, Dörtyol, Samandağı, Erzin kırsalını kullanarak Suriye'ye geçecek. Buradan Irak'a geçecek teröristlerin sınır dışına çıkışı yaklaşık 20 gün sürecek.
 
Van-Şırnak hattı
 
Siirt, Şırnak, Van, Mardin kırsalını kapsayan bölgede 600 PKK'lı barınıyor. Burada faaliyet yürütenler sınır dışına çıkmak için Cudi ve Kato Dağı olmak üzere 2 noktayı kullanarak 35 günde sınır dışına çıkacak. Siirt ve Şırnak kırsalındakiler Pervari, Eruh kırsalındaki Resor Deresi, İkiköprü beldesi, Yanarsu Çayı, Uğurtepe, Yanıkses, Berha Deresi üzerinden Çırav, Herekol dağlarına gelecek. Buradan Şırnak Güçlükonak kırsalındaki Gabar, Namaz ve Keçi dağları ile Balveren köyünü takiben Bestler-Derelerden Beytüşşebap kırsalındaki Kato Marinos, Altındağlar ve Uzungeçit beldesindeki Kel Mehmet, Süvari Halil geçidi, Kato Kaval ve Piro dağlarından Kuzey Irak'a geçilecek. Mardin kırsalındakiler ise Bagok Dağı'ndan İdil'deki Cehennem Deresi'ne, Güçlükonak kırsalından geçip Gabar Dağı üzerinden Silopi kırsalındaki Cudi Dağı'na gelecek. Silopi'nin Kösreli köyü yakınlarındaki kömür ocakları bölgesinden Kıte, Uyanık, Karacaköy ve Yazı köylerinden Hezil Çayı'nı takip edecek olan kafile, Ballıkaya köyü üzerinden Zaho'ya bağlı Perak köyü dağlık kesiminde bulunan Haftanin bölgesine ulaşacak.
 
Artvin-Ağrı hattı
 
Ağrı, Ardahan, Kars, Artvin bölgesindeki 60 terörist, Tendürek Dağı, Sinek Yaylası ve Patnos'un güneyinden takiple, Van'ın Erciş ilçesi üzerinden İran'ın Şehidan, Urmiye, Kelereş ve Mako sınırını ayıran Dambat ve Piran bölgesine gidecek. Teröristler buradan Irak toprakları içinde yer alan Hakurk ve Çemço bölgesine ve Zap kampına ulaşacak. Bu güzergâhtaki çekilme faaliyetlerinin yaklaşık 60 gün sürmesi planlanıyor.
 
Erzurum Diyarbakır hattı
 
Erzurum, Bingöl, Bitlis, Batman, Muş, Elazığ kırsalını kapsayan bölgede bulunan 400 PKK'lının çekilme güzergahının, Erzurum'un Hınıs ve Çat ilçeleri ile Bingöl'ün Karlıova ilçesi üzerinden başlatılması planlanıyor. Teröristler Şerafettin Dağları, Solhan, Murat Çayı, Muş Kartavin Dağı, Şenyayla ve Kızılağaç bölgelerini takip ederek, Diyarbakır Silvan Malabadi sırtlarından geçecek. Dicle Nehri'ni botla geçecek terörist kafilesi, Hasankeyf'e bağlı Palamut köyü üzerinden Beşiri Ovası Mava Dağı'na gelecek. Buradan da Şırnak'ın Gabar Dağı'ndan Çam Kapıları, Şehriban Vadisi, Karadağ, Testere Dağları, Bestler- Dereler, Beytüşşebap'taki Kato Dağları'ndan Kuzey Irak'a doğru çıkılacak. Bu bölgedekilerin çekilmesi 90 gün sürecek. 
Bu haber toplam 1708 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri