Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2.5 milyon emekliye maaş müjdesi

03.10.2011 12:14
2,5 milyon emeklinin yıllardan bu yana en büyük sorunu maaş farklarındaki adaletsizlik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, intibak yasasında geri sayımın başladığını söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekliler için 'kademeli intibak' müjdesi verdi. 2.5 milyon emeklinin merakla beklediği 'intibak' yasası için geri sayım başladı. Kademeli intibak sistemiyle emeklilerin maaşlarında artış öngörülüyor
Bakanlıktan bir müjde de taşeron işçilere var.
 
Taşeron şirketlerde çalışan ve kıdem tazminatına hak kazanabilmek için öngörülen bir yıllık süre dolmadan işten çıkarılan işçilerin mağduriyetine son verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron şirketlerde çalışan işçilerin büyük bölümünün 11 ay çalıştırıldıktan sonra işten çıkarıldığını hatırlatarak, 'Mevcut sistemde kıdem tazminatı alabilmek için 12 ay çalışmak gerekiyor. 11 ay çalıştırıldıktan sonra çıkarılan bir işçi, kıdem tazminatı alamıyor ve hiçbir sosyal haktan faydalanamıyor. Kıdem Tazminatı Fonu kurulduğunda bu sorunu da çözeceğiz. Örneğin bir işçi iki ay çalıştıktan sonra işten çıkarılsa dahi, bu süre kıdemlerine işleyebilmeli' dedi.
 
EMEKLİLER ARASINDAKİ UÇURUM KAPANIYOR 
 
Emekli aylıkları arasındaki makasın kapatılması için yürütülen çalışmalar konusunda da bilgi veren Çelik, mevcut tabloyu incelediklerini, iyileştirme için 'kademeli intibak' üzerinde durduklarını söyledi. Akşam'ın haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu ve emekli aylıkları konusunda şunları söyledi:
 
BİREYSEL TAZMİNAT FONU OLUŞMALI 
 
Kıdem tazminatı konusundaki çalışmalarımız henüz taslak aşamasına gelmedi. Mevcut sistemi değiştirmeyi planlıyoruz. Herkesin bireysel kıdem tazminatı fonu oluşması yönündeki çalışmalarımız sürüyor. Kıdem tazminatını işçiye hak, işverene zulüm gibi gören iki uç görüş var. Bunun bir hak mefhumuna dönüşmesi için tarafların kafalarındaki tüm önyargıları bir kenara koyarak masaya oturması gerekiyor.
 
İŞÇİYE HAK, İŞVERENE ZULÜM 
 
İşçi, 'hakkımız' diyor, işveren 'ödeyemiyoruz' diyor. Birine hay hay, diğerine vay vay olur mu? Sosyal taraflarla konuşmadık, bir araya gelmedik. Biz hazırlığımızı yapıyoruz, daha sonra bunların hepsini taraflarla müzakare edeceğiz.
 
2.5 MİLYON EMEKLİYİ İLGİLENDİRİYOR 
 
1981-2000 arasında emekli olanların asgari aylığı 782 lira. 2000 yılından sonra emekli aylığı alanların aylıklarında ise hızlı bir yükseliş söz konusu. 2000 öncesinde aylık alan yaklaşık 2.5 milyon emekli var. Yani sorun, 2000 yılı öncesinde emekli olanların aylıklarının düşük düzeyde kalmasından kaynaklanıyor.
 
Emekli aylıkları arasındaki bu uçurumu bütçe tolore edebilir mi? Bu makas, kademeli olarak nasıl düzeltilir? Tam olarak kimler bundan etkilenecek? Bütün bunları inceleyeğiz. Tabloyu incelemeden bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum.
 
Emekli aylıklarındaki eşitsizliği gidermek için başlattığımız çalışma sürüyor. Sorun ağırlıklı olarak SSK'dan emekli olanları ilgilendiriyor. Bağ-Kur emekli aylıklarında bir sorun yok. 1981 yılından bu yana emekli olanların, aylık bağlanma tablolarını çıkardık. Bu konudaki incelemelerimiz devam ediyor. Kademeli intibak (eşitleme) için neler yapılabileceğine bakıyoruz.
Bu haber toplam 2542 defa okunmuştur
hak kaybı
necdet baştoklu
Altı yıl önce emekli oldum. O zaman emekli ile çalışan arasında ki üçret farkı yüz lira idi. Bu gün fark bin lira. Dengeler gün geçtikce bozuluyor.Bırakın büyümedeki payı, elimizdeki haklar gasp ediliyor. Sayın bakanım ilgi ve yardımlarızı bekliyoruz. Mağduriyetimizin en kısa zamanda düzelecegini umut ediyoruz.
04 Ekim 2011 Salı 22:13
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri