Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

20 PKK şirketi deşifre edildi

23.10.2012 13:32
Terör örgütü PKK, gelir sağlamak için para aklama ve uyuşturucu ticareti alanında akıl almaz çalışmalar yürütüyor. PKK ile bağlantılı sözde legal 20 şirketin çeşitli belediyelerden inşaat ve hizmet alanında ihale aldığı ortaya çıktı.

Terör örgütü PKK'nın kanlı çarkını döndürmek için kara para aklama ve uyuşturucu ticaretine yoğunlaşması her yıl bu alandaki yasal takiplerin de artmasına yol açıyor. İçişleri Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) verilerine göre, kara para aklama suçları 5 yıl öncesine oranla 38 kat arttı.


TERÖRÜN FİNANSMASI "AKLANAN PARA"DAN

Kurulun 2011 Faaliyet Raporu'nda, MASAK'a intikal eden ihbar ve şüpheli işlem bildirimlerinden analiz çalışmalarına tabi tutulan ve terörün finansmanı suçu açısından nitelikli olduğu anlaşılanlar hakkında değerlendirme dosyası açıldığı anlatıldı. Bu verilere göre, 2007-2011 yılları arasında açılan ve çalışması tamamlanan dosyaların sayısı 2007 yılında 2 adet olarak gerçekleşti. Analiz ve değerlendirme kapsamındaki dosya sayısı 2008 yılında ise 40'a yükseldi. Dosya sayıları daha sonra sırasıyla 2009 yılında 59, 2010 yılında 70 ve geçtiğimiz yıl da 77 oldu. Dosyalar üzerindeki çalışmalar halen devam ederken, toplam 248 dosyadan 116'sının işlemleri sonuçlandırıldı ve sorumluları yargıya intikal ettirildi.

372 KİŞİ YARGIDA HESAP VERİYOR

Çok büyük bir bölümü PKK'ya maddî destek sağlama çabaları çerçevesinde gerçekleşen terörün finansmanı suçu kapsamında MASAK, 2011 yılı içerisinde 987 gerçek / tüzel kişi hakkında Emniyet, Yargı, MİT, Jandarma, Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile bilgi paylaşımında bulundu. Aynı kapsamda MASAK, 2009, 2010 ve 2011 yıllarında terör örgütü üyesi olmaktan 225, terörün finansmanından 128 ve terör örgütüne yardımdan 19 olmak üzere 372 kişi hakkında suç duyurusunda da bulundu.

PKK, ŞİRKET KİSVESİYLE BELEDİYE KAPISINDA

Çalışmalarda, paravan şirketlerin kamudan kazanç elde etme yönünde çalışmalar yapıp yapmadıkları da araştırıldı. Raporda, "Terör örgütü ve yandaş kuruluşların legal görünümde faaliyet gösteren unsurlarının ortaya çıkartılması amacıyla kişi veya kuruluşların devlet kuruluşları ve belediyelerden ihale alıp almadıklarının belirlenmesine yönelik analiz çalışmaları yapılmıştır. Buna göre, belediyelerden ihale alan 5 gerçek ve 15 tüzel kişi hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'na bilgi verilmiş olup, Maliye tarafından da mali inceleme başlatılmıştır" denildi. Raporda son beş yılda, terör örgütüne destek amaçlı uyuşturucu ticaretinin birinci sırada yer aldığı da vurgulanarak, bu suçun "öncül suç" kapsamında olduğu kaydedildi.

FURKAN ALTINOK/YENİ AKİT 

Bu haber toplam 2336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri