Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2012 yılının hac kuraları çekildi

30.05.2012 11:13
Kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını belirleyecek kuralar çekildi...

Hac kuraları, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle çekildi. Hac için kayıtlar 4-15 Haziran tarihleri arasında olacak ve ilk hac kafilesi kutsal topraklara 17 Eylül'de hareket edecek. Dönüşler ise 30 Ekim-29 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Hacı adaylarının en küçüğü 1 aylık, en yaşlısı ise 99 yaşında...ANKARA- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “İslam'ın temel prensiplerini dikkate alarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; kuralara yıllarca girip de gidemeyen kardeşlerimiz, hayatının sonuna kadar gidemediğini varsayalım, Cenab-ı Hakk'ın ondan bu görevin sorumluluğunu alacağından hiçbir endişeniz olmasın” dedi.

Hac kuraları, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle çekildi.

HAC KURA SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Katsayılı kurayla adaletli bir sistem getirmeye çalıştıklarını vurgulayan Görmez, bu sistemle 2007'de müracaat edenlerin yüzde 40'ının, 2011'de müracaat edenlerin ise yüzde 7'sinin kutsal topraklara gitme imkanı yakaladığını anlattı.

Geçen yıl bir müjde verdiğini ama bu müjdenin yanlış ve eksik anlaşıldığını belirten Görmez, 2013'te 7 kez üst üste müracaat edenlerin tamamının, 2014'te hacca gidebileceğini bildirdi. Görmez, “Onun için hiç üzülmeyin. En azından hiç gidemeyen kardeşlerimize arada böyle öncelikler tanıyarak, onların tamamını götürmenin kararını almış bulunuyoruz” diye konuştu.

“HERKES KUR'AN'I ÖĞRENEREK GİTSİN”

Hac ibadetini bir eğitime dönüştürmenin önemini vurgulayan Görmez, hakkıyla eda edilemediği zaman haccın sadece turistik bir seyahate dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Umrede diğer ülkelerden Müslümanlar Kur'an okurken, Türk hacı adaylarının sohbet ettiğini gördüğünü ve bundan üzüntü duyduğunu ifade eden Görmez, bunun üzerine umre ve hacca kayıt olanların Kur'an öğrenmesini sağlamak için çalışma kararı aldıklarını bildirdi. Görmez, “Yaşınız ne olursa olsun sakın bu imkanı kaçırmayın. Bütün hacı adaylarımız Kabetullah'a Kur'an'ı öğrenmiş olarak varsınlar” dedi.

Görmez, hacı adayları için Hz. Muhammed'in hayatını anlatan bir kitap da hazırladıklarını bildirdi.

HACI ADAYLARININ YARIDAN FAZLASI KADIN

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel de kesin kayıtların 4-15 Haziran tarihleri arasında olacağını bildirdi.

Bu yıl 291 bin 737 kişinin ilk kez kayıt yaptırdığını, 868 bin 871 kişinin de kayıt yenilettiğini belirten Yücel, toplam 1 milyon 160 bin 608 hacı adayının kuraya katıldığını kaydetti.

Yücel, hacı adaylarının 161 bin 326'sının müstakil, 34 bin 441'inin otel, 964 bin 241'inin ise normal tip konaklama türüne müracaat ettiğini söyledi.

Hacı adaylarının yüzde 46,17'sinin erkek, yüzde 53,83'ünün ise kadın olduğunu belirten Yücel, geçen yıl 57 olan yaş ortalamasının bu yıl 55 olarak gerçekleştiğini söyledi.

HACI ADAYLARININ EN KÜÇÜĞÜ 1 AYLIK,

EN YAŞLISI 99 YAŞINDA

Yücel, İstanbul, Bingöl ve Konya'dan 99 yaşındaki 3 kişinin en yaşlı, Amasya, Ankara ve Kütahya'dan 1 aylık 3 bebeğin de en genç hacı adayları olduğunu kaydetti. Katsayılı kura sistemi kapsamında 6. kez başvuranların 36, 5. kez başvuranların 25, 4. kez başvuranların 16, 3. kez başvuranların 9, 2. kez başvuranların 4, ilk kez kayıt yaptıranların ise bir kez kuraya girdiği bildirildi.

Konuşmaların ardından Başkan Görmez, başkan yardımcıları, Genel Müdür Vekili Yücel ve beraberindekiler hac kuralarını başlattı. Kura sonuçları, dün saat 21.00'den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı'nın “http://hac.diyanet.gov.tr” adresinde yayımlanmaya başladı. İlk hac kafilesi 17 Eylül'de yola çıkacak, dönüşler ise 30 Ekim'de başlayıp 29 Kasım'da bitecek.

HACI ADAYLARININ HEYECANI

Kuraları izlemek için çekilişin yapıldığı salona gelen hacı adaylarının da heyecanlı oldukları görüldü. Kuraların başlamasıyla isimlerini görmek için dikkat kesilen hacı adaylarından kurada ismi çıkanlar büyük mutluluk yaşadı.

İsimlerini sinevizyonda görenler sevinçlerini yanlarındaki yakınlarıyla paylaştı, kimileri ise yakınlarını telefonla arayarak müjde verdi.

Bu haber toplam 2730 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri