Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

2015 genel seçimleri için CHP'ye birleşme çağrısı

17.04.2015 12:00
2015 genel seçimleri için Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek'ten CHP'ye birleşme çağrısı geldi.

7 Haziran seçimleri için yapılan parti ittifaklarına bir yenisi daha eklendi. Yakın zamana kadar 'İşçi Partisi' olan 'Vatan Partisi'nin Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Altı Ok'a sahip çıkmaları halinde CHP'de birleşebileceklerini" belirtti. Perinçek, "Türkiye'de demokratik haklar bakımından Kürt sorunu bitmiştir. Bundan sonrası ayrı devlet talebidir ki o da Türkiye'yi dağıtır" görüşünü dile getirdi.

Perinçek, gazetelerin yöneticileri ve yazarlarına verdiği akşam yemeğinde adaylarını tanıttı ve soruları yanıtladı. 

İşye Perinçek'in o açıklamaları:

'CHP'LİLER ALTI OK'U SAYAMAZ'

"CHP'li Kemalistlerle Atatürkçü gelenekten gelenlerle zaten , bizi destekliyorlar. Altı Ok'u kabul etsinler, sahip çıksınlar, Seyit Rıza değil Atatürk desinler Dersim değil Tunceli desinler o zaman CHP'de birleşiriz. 4 Eylül 1919'da Sivas'ta CHP'yi kuran ruhla beraber seçime gidilebilir Altı Ok'a biz sahip çıkıyoruz. (Altı Ok'u saydıktan sonra) Bakın ben Altı Ok'u sayıyorum. Vatan Partisi yöneticilerine de sorunun bir çırpıda sayarlar ama CHP yöneticileri Altı Ok'u sayamazlar."

dogu-perincek.jpeg

'KÜRT SORUNU BİTMİŞTİR'

"Demokratik haklar açısından Kürt sorunu çözüldü, bitti. Kürtçe konuşmak yazmak. Kürtçe yayın radyo, televizyon. Bütün bu talepler karşılandı. Dolayısı ile Türkiye'de Kürt sorunu çözülmüştür, Kürt sorunu yoktur. ABD'nin bölücülük sorunu vardır. Bu talepler karşılandıktan sonra geriye ne kaldı devlet kurmaları bu da mümkün değildir. Bu Türkiye'yi dağıtır, parçalar. Türkiye'de Türk ve Kürt diye iki ayrı devlet çıkmaz, dağılma olur. Bu nedenle mümkün değildir. Anadilde eğitim de mümkün değildir. Anadil tabi ki önemlidir. Kürtçe ile bilim yapmak mümkün değil. Kimya, fizik, hukuk, sosyoloji yapamazsınız. Ali okula git, Ayşe ip atla seviyesinde kalır."

Terör sorunun çözümü bağlamında silahlı kalkışmalar karşısında devletin yaptırım gücünü etkin biçimde kullanacaklarını belirten Perinçek, "Vatan Partisi iktidadırına bundan sonrası için silahlı kalkışma ile vatanı bölmeye kalkanlar karşısında devletin yaptırınm gücü etkin biçimde kullanılacaktır. Buna ilişkin gerekli yasal düzenlemeler yapılacaktır. Bizim iktidarımızda Abdullah Öcalan kısa sürede TV'ye çıkacak ve 'silahları bırakın' çağrısı yapacaktır." dedi.

"ABD BİZİMLE DE ANLAŞMAK ZORUNDA"

"ABD İran ile anlaştı, bizimle de anlaşmak zorunda. ABD Türkiye'ye 'PKK'yı halledin' diyecek. Çünkü projesi çökmüştür. Eğer Akdeniz'e Kürt koridoru açabilselerdi proje yürüyecekti ancak Suriye buna izin vermemiştir. Bölgede Tayyip Erdoğan'ın ayak basacağı yer kalmadı. Mısır'daki rejim yıkıldı Irak'ta ve Suriye'de durum ortada. Tunus'ta Atatürkçüler iktidara geldi. ABD İran ile anlaşmak zorunda kaldı. Türkiye ile de anlaşmak zorunda. Erdoğan'ın söylem değiştirme nedeni de budur. Son çıkışları mecburiyetindendir. Bölge ülkeleri biraraya gelirse ABD bir şey yapamaz. Türkiye, İran, Irak, Suriye birlikte olursa bölgede terörü bitirirler."

'PKK HALKI SİLAHLANDIRIYOR'

"Güneydoğu'da biz de çalışıyoruz ve giderek güçleniyoruz. Hakkari'de ve Yüksekova'da Türk bayrakları ile mitingi yapacağız. PKK bölgede hem yığınak yapıyor hem halkı silahlandırıyor. Halka da hafif silahlar dağıtıyorlar. PKK'ya karşı da aşiretler silahlanıyor. Bunu tespit ediyoruz."

'TÜRK ANAYASA'DAN ÇIKARILAMAZ'

"Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı beyannamede Türk adının Anayasa'dan çıkarılacağı vaat ediliyor. Çıkaramaz. Türk adını Anayasa'dan çıkarmaya kimsenin gücü yetmez. Tarihin en büyük milletlerden biri olan Türk milletinin üzerine Tayyip Erdoğan veya Ahmet Davutoğlu çizik atamaz.

'AP'NİN ERRMENİ KARARI ORTAÇAĞ'A DÖNÜŞ'

Perinçek, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) aldığı "Ermeni Soykırımı" kararı üzerine dünVatan Partisi İstanbul İl Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Kararın Ortaçağ'a dönüş anlamına geldiğini belirten Perinçek, "AP, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını çiğniyor. Bunun da ötesinde, ceza hukukunun temeli olan 'kanunsuz suç olmaz' ilkesini ayaklar altına alıyor. Papa'nın fetvasından sonra AP de haçlı seferine katıldı. Avrupa Ortaçağ'a dönüyor" diye konuştu.

Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri