Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

21 Yaş Altına Sigara Yasağı

31.10.2013 23:08
Sigaranın zararlarına dikkat çekmek ve insanları sigaradan uzak tutmak için yaş sınırını yükseltecekler.

ABD'nin New York kentinde 21 yaş altındakilere sigara satışı yasaklanıyor. Belediye Meclisi'nde Çarşamba günü alınan kararla sigara satın almak için 18 olan yaş sınırı 21'e yükseltildi.

New York Belediyesi'nin aldığı kararla kentte 21 yaş altındakilere sigara satışı yasaklanıyor. AP'nin haberine göre New York bu kararla sigara satışı için gerekli yaş sınırını artıran en büyük kent oldu. Tasarıyı kent meclisi gündemine getiren Belediye Meclisi Üyesi James Gennaro, "Bu düzenlemeyle çok sayıda hayat kurtulacak." dedi. Anne ve babasını sigarayla bağlantılı hastalıklar nedeniyle kaybettiğini söyleyen Gennaro, "Ben bununla yaşadım, gördüm. Fakat, kendimi şimdi iyi hissediyorum." dedi.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg , "Sigara bağımlılığı bir gencin sigarayı denemesinin ardından başlayabiliyor. Bu nedenle gençlerin sigaraya alışmasını en başından durdurmamız gerek." dedi. Tasarının uygulanabilmesi için Bloomberg tarafından 30 gün içinde imzalanması gerekiyor. Yasak, imzadan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Geçtiğimiz aylarda Hawaii ve Massachusetts'te de yaş sınırı 21'e yükseltilmişti. ABD genelinde ise 18 yaşından büyükler sigara satın alabiliyor.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri