Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

23 Nisan Resepsiyonu

23.04.2012 21:36
Komutanlar tam kadro resepsiyona katıldı...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle TBMM'de düzenlenen resepsiyona Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesinin tam kadro katıldı.

ERDOĞAN İLK KEZ EŞİYLE RESEPSİYONA KATILDI

9 yıllık Ak Parti iktidarında 23 Nisan resepsiyonlarına eşi Emine Erdoğan'la katılmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 10 yıl sora eşiyle TBMM'nin düzenlediği 23 Nisan resepsiyonuna katıldı.

Muhalefet partilerinden sadece MHP lideri Devlet Bahçeli resepsiyonda yer alırken CHP ve BDP resepsiyona katılmadı.

10 SONRA İLK KEZ

Daha önceki yıllarda eşsiz ve eşli olarak iki ayrı davetiye gönderiliyordu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek bu yıl tek bir davetiye gönderdi. 10 yıl sonra ilk kez eşli gerçekleştirilen 23 Nisan resepsiyonuna asker kanadından nasıl bir tepki geleceği merak konusuydu. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve kuvvet komutanları tam kadro 23 Nisan resepsiyonuna katıldı.

Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile ilk kez 23 Nisan resepsiyonuna birlikte katıldı.Milletvekillerinde başörtülü eşleri ile ilk kez 23 Nisan resepsiyonuna birlikte katıldıları görüldü.

ERDOĞAN: ASKERİN TAM KADRO OLMASI ÖNEMLİ

Resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, eşli davetiye ve TSK'nın tam kadro resepsiyona katılmasını şu sözlerle değerlendirdi: "Resepsiyona bugün eşimle birlikte katılmak istedik, komuta kademesinin tam kadro resepsiyona katılması olumlu bir gelişme."

ABDULLAH GÜL: BDP DE KONUŞSAYDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, 'Eşsiz olması normal değildi esas olması gereken eşli davet.TSK'nın resepsiyonda temsil edilmesi çok önemli. BDP'liler de konuşup görüşlerini aktarsaydı iyi olurdu.' dedi.

BAHÇELİ: İNTİKAM KOKUSU VAR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli resepsiyonda yaptığı açıklamada; Komutanlarımızın gelişi güzel bir adım olmuştur' dedi.

28 Şubat soruşturmasıyla ilgili sorulara da cevap veren Bahçeli, "Bugün 'İntikam almıyoruz' diyorlar ama intikam kokusu var" dedi.

''Toplumun yakın ilgisini çeken önemli davaları en kısa zamanda sonuçlandıracağız''

KILIÇ'A CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ SORUSU

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, katıldığı resepsiyonda gazetecilerin, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanunun iptal başvurusuyla ilgili soruları üzerine, davayla ilgili raportörün görevlendirildiğini söyledi.

''İhdasi nitelikte bir İçtüzük değişikliği oluşturulduğu'' gerekçesiyle bir dava açıldığını belirten Kılıç, ''Ona da en kısa zamanda bakacağız tabii ki. Toplumun yakın ilgisini çektiği konuları kısa süre içerisinde sonuçlandırmamızı engelleyen bir durumumuz yok. Bu önemli davaları en kısa zamanda sonuçlandıracağız'' dedi.

''Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili sürenin daraldığının'' belirtilmesi üzerine Kılıç, konunun raportörde olduğunu ve raporun henüz hazırlanmadığını söyledi. Raportörün sadece bu konuyla ilgilendiğini ifade eden Kılıç, ''Takdir ederseniz bize gelen davalar bir çırpıda 'şöyledir, böyledir' diye raporu yazılacak olan davalar değil. Bunlar uzun, ince ve detaylı çalışmalar sonucunda bir rapora bağlanıyor ve daha sonra arkadaşlarımıza süre veriyoruz, arkadaşlarımız da o süre içinde hazırlığını yaparak müzakerelere başlıyoruz'' açıklamasında bulundu.

Gazetecilerin ''davayla ilgili totolar başladı?'' sözlerine Kılıç, ''Onlar tamamen bizim dışımızda. Onların bizimle uzaktan yakından ilgisi yok'' karşılığını verdi.

-23 Nisan resepsiyonu

-Adalet Bakanı Ergin:

-''(Elektronik kelepçe) Sistem şu anda uygulanabilir durumda

ancak belirli sayıda kelepçe var. Yılın ikinci yarısından

sonra elektronik kelepçe kullanımı daha da yaygınlaşacak''

ERGİN: ELEKTRONİK KELEPÇE YAYGINLAŞACAK

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, elektronik kelepçe sisteminin uygulanabilir durumda olduğunu belirterek, ''Ancak belirli sayıda kelepçe var. Yılın ikinci yarısından sonra elektronik kelepçe kullanımı daha da yaygınlaşacak'' dedi.

"AĞAR NEDEN SERBEST" SORUSU

Resepsiyona katılan Ergin, bir gazetecinin, Mehmet Ağar'ın yakalama kararına karşın hala serbest olduğunu belirtmesi üzerine, ''İki gün sonra bu soruları soramayacaksınız'' dedi.

Denetimli Serbestlik Yasası ile ilgili elektronik kelepçe kullanımına ilişkin bir soru üzerine Ergin, denetimli serbestlikten 15 bin kişinin yararlanmasını öngördüklerini anımsattı. Ergin, elektronik kelepçeyle ilgili de ''Sistem şu anda uygulanabilir durumda ancak belirli sayıda kelepçe var. Yılın ikinci yarısından sonra elektronik kelepçe kullanımı daha da yaygınlaşacak'' diye konuştu.

Bu haber toplam 2050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri