Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

23 Nisan’ı KCK’nın talimatı ile boykot etmiş

25.04.2012 09:28
BDP’nin 23 Nisan’ı boykot kararı ve okullara yapılan saldırıların altından KCK çağrısı çıktı. Açıklamada, “Bu günü protesto ile alternatif eylemlere çağırıyoruz” deniliyor.

BDP’NİN 23 Nisan törenlerini her alanda protesto etmesinin altından da KCK talimatı çıktı. KCK Siyasi Komitesi tarafından 23 Nisan arafesinde yapılan çağırıda “Kürdistanlı çocuklar için baskı, kölelik, cinsel istismar ve her türlü aşağılanmanın uygulandığı ülkemizde, diğer çocuklar gibi mutlu ve özgür olmayan tüm Kürdistanlı çocukları, TC devletinin ikiyüzlü ve sahte bir biçimde ilan ettiği böyle bir günü protesto etmeye ve alternatif kutlamalarını gerçekleştirmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Okul ve öğrencilere saldırı yaptılar

Bunun ardından BDP Genel Merkezi tarafından “23 Nisan kutlamalarına ilişkin olarak resmi kutlamalara katılım sağlanmaması, bunun yerine alternatif eylem ve etkinlikler gerçekleştirilmesinin uygun olacağı” yönünde il teşkilatlarına talimat gönderildi. BDP, 23 Nisan törenlerine Meclis’te katılmadığı gibi, yurt çapında da hiçbir törene iştirak etmedi. KCK’nın bildirisi ve BDP’nin genelgesinin ardından da 23 Nisan’da okullara saldırı başladı. Hakkâri, Manisa, Şırnak ve Adana’da okullara yönelik saldırı eylemleri kayıtlara geçti. Bayram öncesi 22 Nisan günü saat 23:00 sıralarında, Yüksekova Yeşildere’de bulunan Hamit Kesici İlköğretim Okuluna el bombalı saldırı düzenlendi. Aynı saatlerde, Cumhuriyet Mahallesi Kuruköy Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Lisesi’ne molotof kokteyli atıldı. Şırnak Silopi İlçesi Cudi Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na akşam 22 Nisan akşam saatlerinde molotof kokteylli saldırı düzenledi. Bayram günü ise kutlamalar için Atatürk İlköğretim Okulu ve Bener Cordan İlköğretim Okulu bahçesinde bulunan öğrencilere havai fişeklerle saldırıldı, bu nedenle program iptal edildi.

İlköğretim okulunu kundakladılar

Manisa’da ise 22 Nisan günü gece saatlerinde Taytanlı İlköğretim Okulu’nun kapısı kundaklandı. Bölücü örgüt yanlıları Adana’nın Seyhan İlçesi Şehit Zafer Oluk İlköğretim Okulu’na bomba süsü verilmiş pankart astı. Beyaz bez üzerine siyah boyayla “Anadilde eğitim-asimilasyona son-Apocu gençlik” yazılı pankartın yanı sıra, okul duvarlarına örgütsel içerikli yazılama yapıldı.

STAR

Bu haber toplam 2628 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri