Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

23 Nisan Resepsiyonu'nda ilkler yaşandı

24.04.2013 00:49
23 Nisan resepsiyonuna, mecliste grupları bulunan genel başkanları ile kuvvet komutanları ilk kez katıldı.

Bu yıl hem BDP'li vekillerin hem Silahlı Kuvvetler'in komuta kademesi, 7 yıllık boykotun ardından ilk kez Meclis resepsiyonunda bir araya geldi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bu akşam bir resepsiyon verdi. Saat 19.00'dan başlayan Meclis tören salonundaki resepsiyona; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadroğlu, MHPGenel Başkanı Devlet Bahçeli ile çok sayıda milletvekili ve davetli katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise bu yıl resepsiyona katılmadı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ise babasının vefatı nedeniyle programını değiştirerek, resepsiyona gelemedi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, deniz kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu da resepsiyona geldi. Yani Genelkurmay başkanı dışında ordunun komuta kademesi davetteydi. Komutanlar, geçen yıl da resepsiyona katılmışlardı.

Ancak geçen yıl BDP, resepsiyonda temsil edilmemişti. Bu yıl ilk defa komutanlar ile BDP'li milletvekilleri, Meclis'teki resepsiyonda aynı ortamda bulundu. Resepsiyon; terör örgütü PKK'nın silah bırakması için başlatılan çözüm süreci ve Meclis'teki yeni anayasasa yapımı çalışmaları nedeniyle siyasi açıdan ayrı bir önem kazandı.

KILIÇDAROĞLU, 11 YILLIK PROTESTOYU SONLANDIRDI

CHP lideri Kılıçdaroğlu TBMM'deki eşli resepsiyon boykotunu 11 yıl sonra sona erdirdi. Kılıçdaroğlu yaklaşık 10 dakika kaldığı resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP lideri Kürt sorunu ile Tutum belgesi hazırlayacaklarını belirterek bunu 4 Mayıs'ta yapılacak parti meclisi toplantısına yetişeceğini söyledi.
 


 

Bu haber toplam 2250 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri