Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

23.8 dolarlık Soma patronu hadi buna yanıt ver!

15.05.2014 12:33
Soma maden kazasının ardından kamuoyunun yanıtını öğrenmek istediği sorular var. Ancak şirket patronu ve çalışanları ortada yok. Biz de burdan soruyoruz.

İNTERNET HABER - Soma maden kazası Türkiye'nin tarihine en çok ölümlü facia olarak geçti. Bu korkunç bilançonun en büyük sorumlusu olan şirket ve onun sahibi ise hala ortalıkta görünmüyor. 

Kamuoyundan itinayla uzak duran Soma madan A.Ş'nin sahibi Alp Gürkan, 2 gün içinde sadece 2 açıklama yaptırdı. Üstelik bunlarda yazılı olarak yapıldı ve kamuoyunun cevabını istediği soruların yanıtını vermekten uzaktı.

Facianın sorumluluğunu üstlenmekten kaçınıp gölgede kalan şirket sahibine ve yetkililere sorularımızı kamuoyu adına bizde buradan yöneltiyoruz. 

-140 dolara çıkan kömürü 23.8 dolar maliyetle çıkarmayı nasıl başardınız? 

-Maliyeti düşürmek için güvenlik ve kaliteden mi ödün verdiniz? Nereden kesinti yaptınız?

-Maden ocaklarında şartnameye uygun olarak kullanılması zorunlu olan trafolarınpatlamasının mümkün olmadığı söyleniyor. O halde trafo nasıl patladı?

-Kazanın üzerinden 2 gün geçti ve hala içerde olan işçi sayısı belli değil. Bu nasıl mümkün olabilir? Bir şirket çalıştırdığı elemanların listesine sahip değil midir? Bunun izahı ne? 

-Maden ocağının sahibi ve şirketi böyle bir faciada neden kamuoyuna gerekli bilgiyi vermiyor? Neden kameralar önüne çıkmaktan kaçıyor? 

-Savcılık soruşturma başlattı ve sorumluların da (mühendisler) öldüğünü söyledi. Peki maden şirketi sahibi ve şirketin üst düzey yöneticileri hakkında neden işlem yapılmıyor? Asıl sorumlu onlar değil mi? 

-Şirket sahibi Alp Gürkan, Mayıs 2013 tarihli röportajda, her biri 40 kişiyi koruyan, toplamda 500 işçinin 20 gün kalabileceği yaşam odaları olduğunu söylüyordu.Nerede bu yaşam odaları? Neden faciada sistem işlemedi? 

-Maden işletmesinin denetlendiği söyleniyor, peki o denetim raporları nerede? Herşey mevzuata uygun çıktıysa bu kaza nasıl gerçekleşti? 

-Kazadan kurtulan maden işçileri 'bizi amirlerimiz yanlış yönlendirdi' açıklaması yaptılar. Böyle bir kaza durumuna karşılık şirket kurtarma planları yapmadı mı? Yaptıysa o planlar hatalı mıydı?

Bu haber toplam 1290 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri