Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte e-muhtıranın o bilgi notu

18.04.2012 10:50
27 Nisan e-muhtırasıyla sonuçlanan siyasi krizin perde arkasını aydınlatacak “bilgi notu ortaya çıktı.
27 Nisan muhtırasından önce dönemin Genelkurmay 2. Başkanı ve Balyoz tutuklusu Ergin Saygun tarafından Büyükanıt'a sunulan “bilgi notu”nda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylara ilişkin “çekinceler” sıralanıyor.
 
Siyaset tarihine eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın “Sözde değil özde Cumhurbaşkanı” sözüyle kazınan ve 27 Nisan e-muhtırasıyla sonuçlanan siyasi krizin perde arkasını aydınlatacak “bilgi notu' ortaya çıktı. 
 
Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı ve Balyoz davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Ergin Saygun tarafından hazırlanan 3 sayfalık bilgi notunda, “Sayın komutanım, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak ilk bilgi arzımı takdim ediyorum. Dosya emirleriniz doğrultusunda ve gelişmeler paralelinde güncelleştirilecektir. Arz ederim” ifadesi yer alıyor. 
 
‘TÜRBAN TARTIŞMASI YAPAY’
Abdullah Gül’ün aday olduğu 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen önce hazırlandığı tahmin edilen bilgi notunda şöyle deniliyor: “Cumhurbaşkanı’nın eşinin görüntüsü ile ilgili tartışmaların yapay tartışmalar olduğu ve asıl ele alınması gereken konunun, Cumhurbaşkanı yetkilerinin ‘tarikat terbiyesi almış’ bir kişide olmasının yaratacağı sonuçlar olduğu düşünülmektedir.” Bilgi notunda “laik kültürü benimsememiş” bir Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, “üniversiteye girişte katsayı uygulamasının kaldırılacağı, YAŞ kararlarının yargı denetimine açılacağı ve tarikat liderlerine verilen cezaların kaldırılacağı” savunuluyor.
Bu haber toplam 3142 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri