Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Gülen'i konuk aldığım için aforoz edildim"

10.02.2012 13:17
Gazeteci Yazar Mehmet Ali Birand, 28 Şubat sürecinde Fethullah Gülen'in neden hedef haline getirildiğini de anlattı.

Gazeteci Yazar Mehmet Ali Birand, 28 Şubat darbesinin mağdur ettiği isimlerden biriydi. Yıllar sonra o dönemin belgeselini yaptı ve darbenin nasıl hazırlandığını anlattı. Birand Fethullah Gülen ' in neden hedef haline getirildiğini de anlattı.

Biran, 28 Şubat ' ın nedenlerinin en önemli unsurlardan birisinin, Fethullah Gülen harekerine askerin duyduğu antipati, kaygı, kuşku ve korku olduğunu söyledi.

' FETHULLAH GÜLEN'İ 32. GÜN'E KONUK ETTİĞİM İÇİN AFOROZ EDİLDİM '

Biran ' a göre Gülen ' in yetişmiş bir nesil için çalışıyor olması darbecileri rahatsız etmişti. Kendisinin de Gülen ' in tavsiye ettiği hizmetleri karalamadığı için hedef tahtasına oturtulduğunu anlattı.

' Gülen ' in okullarının övdüğümden dolayı, Gülen ' i 32. Gün'e konuk ettiğimden dolayı beni aforoz ettiler ' diyen Mehmet Ali Birand, ' Halbuki ben yanlış bir şey yaptığıma kesinlikle inanmıyordum ' dedi.

' O GAZETECİLER TÜRKİYE'Yİ OKUYAMADILAR '

28 Şubat sürecinde andıçlanarak PKK yanlısı ilan edilen ve adeta hedef gösterilen Birand, Gülen aleyhine yazmadığı için bazı kesimlerle karşı karşıya geldiğini açıkladı.

Birand, ' Bana şunu dediler; şunu yaz bunu ez değil, niye Fethullah Gülen diyorsun. orada çok itiştik ' ifadesini kullandı.

Birand ' a göre 28 Şubat darbesine katkı yapan gazeteciler değişmeye başlamış olan Türkiye ' yi okuyamadılar. ' Anadolu tüccarı, mütedeyyin vatandaş, dindar vatandaş, herkes de bir kalkınma vardı ama din adına değildi bu ' diye konuşan usta gazeteci, ' Yani dinciler, dindarlar ayaklandı da Türkiye ' ye haklarını arıyorlar değildi, bu haksızlıklara karşıydı, anti demokrasiye karşıydı bunu göremediler ' dedi

Bu haber toplam 2480 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri