Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

28 Şubat Yasakları kalkmadı

28 Şubat, mağdur etmeye devam ediyor

28 Şubat’ın 12. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapan Özgür-Der Başkanı Hülya Şekerci, “Bu kirli dönemde rol alanlar gerçekleştirdikleri sayısız hukuk dışı icraatın kapatılıp, unutulmasını; hâlâ büyük çapta mağduriyetler üretmeye devam eden dayatmalarının aynen sürdürülmesini istiyorlar” dedi.

28 Şubat, mağdur etmeye devam ediyor Özgür-Der’den yapılan yazılı açıklamada, aradan geçen 12 yıla rağmen, Türkiye’nin 28 Şubat sürecinin hukuksuzluklarıyla hesaplaşmadığı belirtildi. Darbeci düzenin sahipleri ve işbirlikçilerinin, önceki darbe süreçlerinde kazandıkları alışkanlıklarını, 28 Şubat darbe süreciyle ilgili olarak da sergiledikleri kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“‘Biz yaptık, oldu!’ mantığından hareket eden egemenler, bu kirli dönemde ülke genelinde gerçekleştirdikleri sayısız hukuk dışı icraatın kapatılıp, unutulmasını, hala büyük çapta mağduriyetler üretmeye devam eden dayatmalarının aynen sürdürülmesini istiyorlar. Oysa halkın geniş kesimlerinin açık biçimde zulme uğramasına yol açan bu uygulamalara göz yummanın hukuksuzluğa boyun eğmek olduğu tartışmasızdır.”


28 ŞUBAT-ERGENEKON İRTİBATI ÖRTÜLMESİN!

Açıklamada, Ergenekon davası vesilesiyle açığa çıkan belgeler ve ifşaatların, 28 Şubat sürecinin sahiplerinden, planlayıcıları ve uygulayıcılarından, gerek kurumsal açıdan, gerekse de şahsi bazda işledikleri suçların, yürüttükleri kirli ilişkilerin hesabının sorulması gerektiğinin açık biçimde ortaya koyduğu vurgulandı. Bu kirli süreçte rol alanların pek çoğunun, dahil oldukları Ergenekon batağında ülkeyi karanlık bir tünele, bir darbe ve kaos ortamına sokmak üzere kirli faaliyetlerini devam ettirdiklerinin kesinleştiği ifade edilen Özgün-Der açıklamasında şöyle denildi:

“Tüm bu tablo, Ergenekon adı verilen darbeci çete tehdidinin gerçek mânâda savuşturulması için 28 Şubat sürecinin baş aktörlerinin de mutlaka üzerlerine gidilmesi ve darbeci yapılanma içinde yer almış zevattan çeteci faaliyetlerinin hesabının sorulması gerektiğini göstermektedir. Şu veya bu gerekçeyle bundan kaçınılmasının dâvâyı sulandırma, örtme taktiği izleyen çevrelerin baskısına boyun eğmek anlamına geleceği açıktır.” Açıklamada, bu yöndeki taleplerini dillendirmek üzere 28 Şubat darbe sürecinin yıl dönümünde duyarlılık sahibi olanları bugün değişik illerde yapılacak eylemlere katılmaya çağrıldı.
YENİ ASYA

Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri