Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"GÜLEN'İN KASETLERİNİ BEN DEŞİFRE ETTİM"

26.11.2012 13:33
28 Şubat döneminde Fethullah Gülen'le ilgili kasetleri kendisinin deşifre ettiğini söyleyen Oğuz Haksever, o kasetlerin yayınlanması yanlıştı dedi.
Derinhaber - 26 Kasım 2012 09:44

28 Şubat döneminde Fethullah Gülen'le ilgili kasetleri kendisinin deşifre ettiğini söyleyen Oğuz Haksever, o kasetlerin yayınlanması yanlıştı dedi.

"ATV haber merkezinin 28 Şubat döneminde askerlerin etkisinde kaldı"

Yukarıdaki itiraf 28 Şubat döneminde ATV Haber'de çalışan NTV'nin sunucu-editörü Oğuz Haksever'e ait.

Cihan Medya Haber Dergisi'nin Kasım-Aralık sayısına röportaj veren Oğuz Haksever, 28 Şubat sürecinde ATV Haber Merkezi'nde yaşananları anlattı.

O GÖRÜNTÜLERİN SERVİS EDİLMESİ YANLIŞTI

Haksever, o dönem Fethullah Gülen'in gizli çekilmiş görüntülerinin servis edilip yayına verilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

"ATV ASKERİN ETKİSİNDE KALDI"

"ATV Haber Merkezi'nde küçük bir leke 28 Şubat rüzgarının o tarafa da vurması oldu. Askerlerin etkisinde kalındı. Ayrıca Dinç Bey'in kendini bir tarafta olma durumunda hissetmesiydi. Bunu kendisi de söylüyor. 28 Şubat öncesi Çiller'den yanaydı grup. Mesela bir açık oturumda Mesut Yılmaz sinirlenmişti, önündeki krakerleri çatur çutur yiyerek sinirini krakerden çıkarıyordu. Gerçekten de belki bir televizyon habercisi olarak da üzerinde durulması gereken bir görüntüydü. Bunu defalarca yayınlamak yanlıştı. Başarısızlık değil belki ama bana göre tatsızdı." ifadelerini kullandı.

"GÜLEN'İN GÖRÜNTÜLERİNİ BEN DEŞİFRE ETTİM"

Röportajda ayrıca Fethullah Gülen'in görüntülerinin yayınlanmasının perde arkasını da anlatan Haksever, görüntüleri kendisinin deşifre ettiğini dile getirdi:

"Fethullah Gülen'in gizli çekilmiş görüntülerinin servis edilmesi, bunların yayına verilmesi yanlıştı. Tek taraflı olması açısından o kesimden bir görüş alınmaması açısından yanlıştı... Bununla birlikte görüntülerin nasıl çekildiği konusunda en küçük bir bilgi sahibi değilim. Sadece Betacam formatına aktarılmış kasetler önüme geldi. Onların deşifresiyle uğraşmıştım. Haberi yayınlayalım mı yayınlamayalım mı gibi bir konuşma da yapmadık. İçerik olarak haber değeri taşıyan yanı da vardı. Fethullah Gülen o konuşmalarında 'kaymakam olun, hakim olun, savcı olun', gibisinden karşısındaki insanlara bir çağrı yapıyordu. Bu haber değeri taşıyordu. O görüntüleri elde eden birisi, o ortamda o günün şartlarında haber olarak değerlendirirdi. Görüntülerin çok açıkça yayın toplantısında konuşulduğunu söyleyemem. Biz de bir telaş bir telaş onları yayına hazır hale getirdik. Bir tefrika oldu ve birkaç gün üzerinde çalıştık."

"BUGÜN OLSA DÜŞÜNÜRÜM"

Haksever, "Bugün elinize öyle bir görüntü gelmiş olsa ne yapardınız?" sorusuna ise şöyle cevap veriyor: "Yayınlamak için çok daha fazla düşünürüm elbette. Görüntüleri yayınlanan kişi ya da yakınındakiler ne düşünüyor, ne diyor diye sormak gereğini hissederdim" 

Bu haber toplam 5282 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri