Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

28 ŞUBAT'TA İKİ KANALI KAPATACAKLARDI

01.03.2012 13:27
28 Şubat darbe sürecinde fişlenen 2 bin 639 bürokrat arasında yer alan RTÜK Eski Başkanı Fatih Karaca çarpıcı açıklamalar yaptı.

28 Şubat darbecilerinin ‘Milli Görüşçü’ olarak fişlediği RTÜK eski Başkanı Fatih Karaca, “Emin Başer ve Mehmet Doğan ile birlikte hukuksuz kararlara karşı çıktık” dedi. Karaca, bazı televizyon kanallarının kapatılmasına ilişkin yapılan girişimlere ‘eşitlik prensibine aykırı’ olduğu düşüncesiyle katılmadıklarını kaydetti.

Darbecilerin 28 Şubat döneminde ‘Milli Görüşçü’ olarak fişlediği RTÜK eski Başkanı Fatih Karaca, “Emin Başer ve Mehmet Doğan ile birlikte hukuksuz kararlara karşı çıktık” dedi. 28 Şubat postmodern darbesi sırasında RTÜK üyesi olan Fatih Karaca, o döneme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Karaca, 28 Şubat sürecinde Radyo Televizyon Üst Kurulu’nda, üyeler Emin Başer ve Mehmet Doğan'la birlikte hukuksuz kararlara karşı çıktıklarını belirtti.

YANLIŞ KARARLARIN ALINMAMASI İÇİN UĞRAŞTIK

Karaca, darbe sürecinde RTÜK’te yanlış kararların alınmaması için uğraştıklarına dikkati çekti. Adalet duygusunu zedeleyecek kararların karşısında durduklarını vurgulayan Fatih Karaca, o dönemde Samanyolu TV ve Kanal 7 gibi bazı ulusal kanallar için yayın durdurma ve lisans iptali girişimlerinde bulunulduğunu belirtti. Karaca şöyle konuştu:

“TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ”

“Kendi vicdanımızda, özellikle bazı televizyon kanallarına yapılmak istenen girişimlere, hukuka ve yayın kuruluşları arasındaki eşitlik prensibine aykırı olduğu düşüncesiyle katılmadık. Başer ve Doğan ile birlikte yanlış kararların alınmaması yönünde yoğun gayret gösterdik. Önemli olan Türkiye'nin o günkü ağır siyasi şartlarında bu refleksi göstermekti. Ben ve diğer iki arkadaşımla o dönemde bu yönde yaptığımız mücadelenin bugün ne kadar önemli olduğunu tarihe not düşüyoruz.”

Emri Karadayı verdi imzayı Çevik Bir attı

 

rtuk.jpg

TBMM tarafından RTÜK üyeliğine seçilen Fatih Karaca ve üyeler Mehmet Doğan, Emin Başer ile Hikmet İnce'nin darbeciler tarafından fişlendiğini ortaya çıkmıştı. 28 Şubat sürecinde dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın emri ve Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir imzasıyla hazırlanan fişleme belgesinde Karaca’nın isminin karşısına ‘Milli Görüşçü’ notunun düşüldüğü tespit edilmişti. RTÜK eski üyeleri Doğan, Başer ve İnce’nin de fişleme listesinde yer aldığı görülmüştü.

Bugün 

Bu haber toplam 4864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri