Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

28 Şubat gazetecileri iddianamesi yolda

01.12.2012 15:43
28 Şubat iddianamesinin yazımının ardından, Ankara Savcısı Mustafa Bilgili'nin ikinci bir iddianame hazırlayacağı öğrenildi. Bilgili'nin ikinci iddianamesinde gazeteciler de yer alacak.

28 Şubat soruşturmasının ilk ayağının bitirilmesi ardından iddianamenin de tamamlanmak üzere olduğu öğrenildi. Soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Bilgili'nin, askerlerin yer aldığı bu iddianamenin ardından ikinci bir dosyayı da siviller ve gazeteciler hakkında hazırlayacağı belirtiliyor.

28 Şubat soruşturmasını yürüten Terörle Mücadele Yasası’nın 10. maddesiyle görevli Ankara Savcısı Mustafa Bilgili, öğrenildiğine göre, yazımını sürdürdüğü iddianame ile 60'ı tututklu 90 kişi hakkında darbeye teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet talebiyle dava açacak.

28 Şubat döneminde "Muktedir General" olarak bilinen dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, savcılığa yaptığı suç duyurusunda her şeyi emir komuta zinciri çerçevesinde yaptığını öne sürmüştü. Çevik Bir'in dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'yı işaret etmesi üzerine yazılan iddianamede, Karadayı'nın sorgulanması bekleniyor.

Savcı Bilgili'nin, TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun 28 Şubat sürecine ilişkin raporunu da iddianamede kullanacağı belirtiliyor.

SIRA SİVİLLER VE GAZETECİLERDE

Savcı Bilgili, hazırladığı iddianameyi, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verecek. İddianamede 60'ı tutuklu 90'a yakın kişinin şüpheli olması bekleniyor. Halen tutuklu 60 kişi arasında 16 da muvazzaf subay bulunuyor.

Sanıklar hakkında o dönem yürürlükte olan 765 sayılı Türk Ceza Yasası’nın düzenleyen 147. maddesinden dava açılması bekleniyor. İddianamenin temelini, Genelkurmay Başkanlığı’nın gönderdiği ıslak imzalı Batı Çalışma Grubu belgeleri oluşturuyor.

Öte yandan, Savcı Mustafa Bilgili'nin, Aralık ayı ortasında tamamlayarak teslim etmesi beklenen birinci iddianamenin hemen ardından ikinci bir iddianame hazırlayacağı öğrenildi. İkinci iddianamenin kapsamının da yine emekli askerler, siviller ile gazetecileri kapsayacağı belirtildi.

Rotahaber 

Bu haber toplam 3278 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri