Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay’daki ‘özel ekip’ 600 kişiyi ihraç etti

15.05.2012 10:21
Korgeneral Özkılıç, “Sincan olaylarında 3 sene Genelkurmay’da özel bir grupla çalıştım. Bu dönemde 600 kişiyi TSK’dan attırdık. Hepsinin suçlu olduğuna emin miydik? Çok değildik” diyor.

28 ŞUBAT soruşturmasının son dalga operasyonunun ardından tutuklanan 6 muvazzaf generalden biri olan Korgeneral Tevfik Özkılıç, TSK’dan ihraçlarla ilgili şok itiraflarda bulundu. 28 Şubat sürecinde 3 yıl Genelkurmay’da özel bir birimde çalıştığını söyleyen Özkılıç, burada sorgusuz sualsiz 600 kişiyi ordudan attıklarını, kurunun yanında yaşın da yandığını söyledi. Atılan kişilerin suçlu olup olmadığını bilmediğini söyleyen Özkılıç, “Biz adamı usulüne uygun yargılarız asarız. Delile ihtiyaç yok” dedi.

‘Usulüne göre yargılar ve asarız’

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan EDOK Komutan Yardımcısı Korgeneral Tevfik Özkılıç’a ait olduğu iddia edilen ve dailymotion.com’a düşen ses kaydı 28 Şubat döneminde yapılan hukuk dışı uygulamaları bütün çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Hukuk, demokrasi, insan hakları konusunda militer bakış açısının net bir tezahürü olan ses kaydında, “Biz adamı usulüne uygun yargılar, asarız. Delile ihtiyaç yok” deniliyor.

‘AYİM’de bir pakette atacaktık’

Özkılıç’ın Kara Harp Okulu Komutanlığı yaptığı döneme ait olduğu anlaşılan ses kaydında, okul karargahlarının, öğrenci alaylarının, dekanlıkların adeta “hainlere” mesken olduğunu ifade ediyor. Başbakanlık, İçişleri ve Savunma Bakanlıklarına 3 Balyoz davası sanığını terfi ettirmedikleri gerekçesiyle tazminat cezası veren AYİM için ilginç bir yorumda konuşmada dikkat çekiyor. Özkılıçolduğu belirtilen kişi ses kaydında, “hain öğrenciler” ile ilgili olarak AYİM’de “özel bir kişi” ile “özel bir konuşma” yaptığını anlatıyor. Özkılıç, “Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nden özel bir kişi ile özel bir görüşme yaptım. bunların hepsini bir paketle atacaktık, tamamını” ifadelerini kullanıyor.

‘Asılsız ihbar yapar, delil deriz’

Korgeneral Özkılıç’ın itirafları bunlarla da sınırlı değil. Özkılıç, bu “paketleme işi” öncesinde ajitasyon için asılsız ihbarlar yaptıklarını da açık açık anlatıyor. Bu ihbarlar için internet cafelerin kullanıldığını, ihbar yapılan bu kafelere ise ikinci kez uğramadıklarını kaydediyor. “Yeter ki siz bir adamdan şüphelenin, onun dosyasını doldururuz” diyerek, adeta şüphenin tek başına en büyük delil olduğunu ifade eden Özkılıç “Biz adamı usulüne uygun yargılar asarız, delile ihtiyaç yok” diye devam ediyor.

3 SENE ÖZEL BİR GRUPTA ÇALIŞTIM

Öğrenciler ve subayların TSK ile ilişiklerinin kesilmesinde delile, somut verilere ihtiyaç bulunmadığını üstüne basa basa anlatan Özkılıç, bunun için siyasi delil hazırlanmasına da fikren karşı olduğunu açıkça ifade ediyor. Subayların atılması işlemlerine karşı yargı yolunun da kapalı olduğunu anlatan Özkılıç, 28 Şubat süreci ve Batı Çalışma Grubu ile ilgili itiraflarda bulunuyor. O dönemde 3 yıl Genelkurmay’da “özel bir grup” dediği “Çalışma Komisyonu”nda çalıştığını anlatan Özkılıç, “Ben Sincan olaylarında 3 sene Genelkurmay’da özel bir grupla çalıştım. (...) 600 kişi attık okuldan” diyor.

KURUNUN YANINDA YAŞ DA YANDI

TSK’DAN atılmasını sağladıkları 600 kişi arasında Kurmay Albaylar, Hakim Albaylar, Teğmenler, Başçavuşlar ve sivil memurlar da bulunduğunu anlatan Korgeneral Özkılıç “Daha önce attığımız adamları tam araştırmadan attık. Ama olsun kurunun yanında yaş da yanar değil mi? Haaa atılan o adamlar da acaba çok emin miydiniz derseniz, çok değildik arkadaşlar. Neden? Tanımıyoruz ki adamı. Komutanı demiş bu böyle. Ama bazen kurunun yanında yaş da yanarArkadaşlar” diyor.

TALAT Aydemir’i asın emri İnönü’den

KORGENERAL Tevfik Özkılıç, 5 Temmuz 1964’de darbe girişiminde bulunduğu gerekçesiyle idam edilen Talat Aydemir ile ilgili iddialarda bulundu. Özkılıç, “Talat Aydemir iki kere isyana teşebbüs etmiş, bu okulda. Birincide İnönü affetmiş bunları. İkincide de yapınca Kıbrıs olayları var. 64 Aralık’ı, İngiltere’den dönmüş, iki günlüğüne. Demişler ki Talat Aydemir yeniden isyana teşebbüs etti. O da demişti usulüne uygun yargılayın ve asın demiş İsmet İnönü” diye konuştu.

STAR

Bu haber toplam 2050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri