Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

28 Şubat sürecindeki Batı Çalışma Grubu'nun 4 kolu

05.08.2013 01:01
28 Şubat iddianamesindeki en çarpıcı detay olan Batı Çalışma Grubu'nun dört kolunun ayrıntıları ilk kez ortaya çıkıyor.

28 Şubat iddianamesine sayısız belge ve bilgi sunarak soruşturmayı derinleştiren Milat gazetesi bu kez de Batı Çalışma Grubunun Cari Harekât, Planlama, İstatistik Veri Hazırlama ve İstihbarat Değerlendirme bölümlerini yayınladı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 28 Şubat iddianamesine Batı Çalışma Grubunun Cari Harekât, Planlama, İstatistik Veri Hazırlama ve İstihbarat Değerlendirme bölümleri de ortaya çıktı.

Daha önce şeması belgelenen BÇG’nin sözde irtica ile (milletle) mücadele kapsamında faaliyetlerini Genelkurmay İç Güvenlik Harekât Dairesi bölgesinde tahsis edilen bölgelerde, dört ayrı alanda yürüttüğü ortaya çıktı.

CARİ HAREKÂT BÖLÜMÜ

Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ve Genelkurmay Harekât Başkanı Korgeneral Çetin Doğan tarafından kurulan birimlerin başında Cari Harekat Bölümü geliyor. Söz konusu bölümde 6 subay görev alıyor. Özellikle Özel Harekât ve Psikolojik Harekât Subaylarının yer aldığı Cari Harekât bölümünün görevleri ise hayli ilginç. Medya’dan siyasi partilerin kadın kollarına, okullardan yurtlara kadar takip altına alan bölüm, KKTC ile Arap Ülkelerinde de ekip kurarak çalışmalar gerçekleştirmiş.

Medya’nın yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanlığı, YÖK, Siyasi Partiler ve TSK personeli konusunda psikolojik harekât planları hazırlayan birim, STK’ların hazırladığı broşür, afiş ile el ilanlarının takibini bile yapmış.

İSTİHBARAT VE DEĞERLENDİRME BÖLÜMÜ

Birimlerin en kritiği olan İstihbarat ve Değerlendirme Bölümü diğer birimlerden daha farklı. Diğer birimlerde çalışan subay ve astsubayların açık kimlikleri belgelerde yer alırken İstihbarat ve Değerlendirme Bölümünde çalışan personel hakkında hiçbir bilgi ve belge bulunmuyor. İç ve dış irticai örgütlerin takibi başta olmak üzere tüm kurum ile kuruluşlar hakkında istihbarat üretilmesinden sorumlu olan birim, emniyet ve MİT’ten gelen değerlendirmeleri de raporlandırıyor. Haksız ve hukuksuz yapılan fişlemelerin ana kaynağının da bu birim olduğu belgeler incelendiğinde anlaşılıyor.

PLANLAMA BÖLÜMÜ

Batı Çalışma Grubu Planlama Bölümünde ise genellikle Harekat Subaylarına görev verilmiş, Merkezinde 10 Subayın görev aldığı birim; eylem planı, brifing ve toplantı düzenlemeden sorumlu. Bütün kurumlar hakkında toplanan verilere göre harekât (fişlemelere göre) planı belirleyen birim, Çeçenistan ve Bosna Hersek’teki hayır faaliyetlerini bile riskli olarak görüp takibe alınmasını sağlamış.

İSTATİSTİK VE VERİ HAZIRLAMA BÖLÜMÜ

BÇG bünyesinde oluşturulan İstatistik Ve Veri Hazırlama Bölümü ise üç subay bir astsubaydan oluşuyor. Değerlendirme için veri oluşturma, tüm ihtiyaçların giderilmesinden sorumlu olan birim, fişlemeler doğrultusunda rapor hazırlama işini de üstlenmiş. Batı Çalışma Grubunun cuntaya giden yolda kullanması gereken materyalleri de bu birim temin etmiş.

Kaynak: Milat Gazetesi / Aslan Değirmenci
  

Bu haber toplam 2946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri