Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"28 ŞUBAT'I MESUT YILMAZ BAŞLATTI"

23.11.2012 12:13
28 Şubat döneminde fişleme ve baskılara dayanak gösterilen ve askerlere geniş yetki veren direktiflerin altında Mesut Yılmaz'ın imzası olduğu ortaya çıktı.

Bugün Gazetesi manşetten verdiği haberinde 28 Şubat'la ilgili çok çarpıcı bir gerçeği deşifre etti. 28 Şubat’taki fişleme ve baskılara dayanak gösterilen gizli Başbakanlık direktiflerini deşifre eden gazete, sözkonusu direktilerin yer aldığı belgelerin altında Mesut Yılmaz'ın imzasının olduğunu ortaya çıkardı.

MESUT YILMAZ'IN İMZASI VAR

Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'na gönderilen gizli direktiflerde dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'ın imzası var.

ASKERE HANGİ YETKİLER VERİLİYOR

Mesut Yılmaz imzalı direktiflerde askere bakanlık bünyesinde yapılacak çalışmalara dahi müdahil olma yetkisi tanınıyor.

Direktifler ile MGK Genel Sekreter Yardımcısı'nın ayrıca "Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu" üyesi yapıldığına dikkat çekildi.

Böylece askerin Başbakanlık ve tüm bakanlıklara etki etme ve yönlendirme imkanına kavuşturulduğu vurgulandı.

"2003 yılına kadar MGK genel sekreter yardımcılarının korgeneral rütbesinde bir asker oldukları düşünülecek olursa, yapılan bu değişikliğin önemi daha iyi anlaşılabilir. Böylece MGK Genel Sekreterliği, Başbakanlık içinde tüm bakanlıklara şu veya bu ölçüde etki etme ve yönlendirme imkanına kavuşmuştur" ifadeleri kullanıldı.

28 ŞUBAT RAPORUNA GİRDİ

28 Şubat döneminde irtica ile mücadele adı altında yapılan fişleme ve toplumun hemen her kesimini baskı altına alan uygulamalara dayanak gösterilen gizli Başbakanlık direktifleri 28 Şubat taslak raporunda yer aldı.

MESUT YILMAZ YİNE DE ASKERİ MEMNUN EDEMEDİ

Raporda bir de önemli tespit yer aldı: "Başbakan Yılmaz'ın 28 Kasım 1997 ve 4 Şubat 1998 tarihlerinde yayımladığı söz konusu direktif ve genelgeye rağmen, Genelkurmay Başkanlığı'nın, ANASOL-D Hükümeti’nin irticayla mücadele alanında yaptığı çalışmalardan memnun kalmadığı görülmektedir.

Zira, 17 Mart 1998 tarihinde gerçekleştirilen MGK toplantısında, Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan 'İrtica Ne Durumdadır' başlıklı özel bir brifingde irtica tehlikesinin büyüyerek devam ettiği mesajı verilmiştir."

devamı için tıklayın  

Bu haber toplam 3858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri