Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 anket de AKP'yi uçurdu, MHP baraj sınırında

15.05.2011 02:20
Seçimlere 1 ay kala 3 ayrı araştırma şirketinin yaptığı anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Haber7'de Erhan Çelik’in sunduğu İskele Sancak'ta, GENAR Başkanı İhsan Aktaş, ANAR Başkanı İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür, seçim anketlerini, tahminlerini ve liderlerin performanslarını masaya yatırdı.

Türkiye, seçimlere kilitlendi. Partiler yaklaşan seçimler için son stratejilerini oynuyor ve farklı projelerle ve vaatlerle halkın karşısına çıkıyor. Bu haftaki programda, partilerin seçim hazırlıkları nelerdir? Partiler hangi vaatlerle seçmenin karşısına çıkacak? Ak Parti, CHP ve MHP’nin seçim stratejisinin temeli neye dayanıyor? Siyasette söylemlerin dozu neden arttı? Başbakan Erdoğan’ın çılgın projesi seçmenler tarafından nasıl bulundu? Seçmenler, Haziran’da yapılacak seçimlere nasıl bakıyor? Kamuoyuna açkılanan farklı anketler ne ifade ediyor? Son anketlerde partilerin oy oranları nedir? Liderlerin performansları halk tarafından nasıl değerlendiriliyor? Halk seçimlerde oy vereceği partiyi belirledi mi? Mitingler ve seçim vaatleri partilerin oylarını ne kadar etkiliyor? Kararsızlar seçimi nasıl etkileyecek? Gibi seçimlerle ilgili bütün sorular cevap buluyor.

Programa GENAR Başkanı İhsan Aktaş, ANAR Başkanı İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür katıldı.  İskele Sancak’ta son siyasi gelişmeler, partilerin ve adayların seçim hazırlıkları, liderlerin performansı, seçim anketlerinin sonuçları ve araştırma şirketlerinin 12 Haziran tahminleri bütün boyutlarıyla ele alınıyor.

3 anket şirketinin son iki hafta içinde yapılan anketlerde şu sonuçlar alındı

Genar AK Parti 48.7  CHP 25.7  MHP 11.9  2400 denekle yapıldı

Anar Geçen hafta

AK Parti 47-49  CHP 24-26 MHP ise 11-12 dolayında  

TUİK 26 ilde 5.200 örnekle

A&G araştırma Adil Gür

2 hafta önce 46 ilde 203 mahalle köy Ben yaptığım araştırmalarda yüzde 29 dolayında buluyorum AK Parti  45-50 arasında MHP oylarında fark yoktur.

Anket firmaları Referandum'da partilerin oy potansiyellerinin belli olduğunu son dönemlerde ani değişimler yaşanmadığını dile getirdiler.

Adil Gür, YSK'nın yasak kararı sonrasında yapılan anketlerde YGS dolayısıyla AK Parti oylarında yaşanan kayıplar BDP'nin gösterdiği tepki üzerine AK Parti lehine dönüşmeye başladı." dedi.

Genar İhsan Aktaş, AK Parti'nin Başbakan Erdoğan ve milletvekili adaylarının son 8 yıllık iktidarları dönemlerinde yaptıklarını ciddi bir şekilde kullanıyor. Bu da vatandaş üzerinde önemli etkisi oluyor.

CHP'nin ise Cumhuriyetin kuruluşuna değinmesi ve tamamen vaatlerde bulunması vatandaşa istenilen etkiyi yapmıyor.  Seçmen Kılıçdaroğlu'nun vaatlerinin yapılıp yapılamayacağı tartışılırken AK Parti'nin Çılgın Projesi'nin yapılıp yapılamayacağı tartışılmadı.

Bu seçimde AK parti'nin en büyük avantajı oy artırma gibi bir kaygısı yok. AK Parti'nin 50 bandına daha yakın duruyor. İstanbul için çılgın projeler diğer iki büyük şehre verilen vaatler, yeni evleneceklere ev vaad etmesi Ak Parti'ye oy vereceklerin güvenini sağlamlaştırıyor.

AK Parti'nin en büyük dezevantajı ülkede yaşanan kötü olaylar, terör olayları, Suriye'den Türkiye'ye geçiş ve dünyada olup biten negatif gelişme hükümetin seçim performansını etkileyebilir. " dedi.

 Adil Gür, AK Parti'nin önündeki en büyük handikapının işsizlik olduğunu bunu terörün takip ettiğini son olarak da YGS'de yaşananlar olduğunu belirtirken AK Parti'nin en büyük avantajının lider algısı Erdoğan'a yönelik büyük yönelim var. Bunun dışında Sağlık alanında yapılanlar, hükümetin icraatları vatandaşları önemli oranda etkiliyor.

CHP'nin bugüne kadar üst gelir grubundan çok oy almasına karşın düşük gelir gruplarından yeterince oy alamadığını  söyleyen Adil Gür, CHP'nin bu seçimlerde alt gelir grubuna yönelik 600 TL'lik ücret ve diğer bazı vaatlerinin alt gelir grubunun oylarına yönelik olduğunu söyledi.

Anar'dan İbrahim Uslu, vatandaşların algılamalarında liderin vasfının önemli olduğunu, CHP'nin tabanını çok iyi koruma özelliği taşımasına rağmen AK Parti'nin bunu da iyi başarmaya başladığını, işsizliğin dezevantaj gibi durmasına karşın Ailede bir kişinin mutlaka çalışıyor olmasının da AK Parti adına avantaj sağladığını belirtirken yerel yönetimlerin AK Parti lehine önemli bir avantaj sağladığını özellikle İstanbul'da birçok ilçesinde AK parti'nin farklı şekilde önde olduğunu gördüklerini söyledi.

İbrahim Uslu, İzmir'de son yapılan operasyonun CHP'nin lehine bir algı oluşturduğunu operasyonun AK Parti'nin işini zorlaştırdığını savundu.

 Genar'dan İhsan Aktaş, CHP'nin en büyük handikapı kendisi olduğunu Genel Kurultay  öncesinde yaşananlar, lider değişikliği ve sonrasında yaşananlar CHP için sıkıntı oldu. CHP'nin bundan önceki söylemlerinin de kendisi için handikap olduğunu söyleyen Aktaş, CHP'nin kendisini güncelleyemediğini, geçmişte 40'lı yıllarda takılı kalan CHP'nin şimdilerde ise 1990'lı yıllarda kalmış görüntüsünü veriyor.

CHP'nin seçimde en önemli avantajı ise söylem ve lider değişikliği var. Ayrıca bir de vitrin değiştirdi. Bu tavrı ile ortada kalan ve sandığa gitmeyen seçmen grubuna hitap edebilir hale geldi.

Adil Gür, CHP'nin en önemli avantajının kamuoyunda değişim algısı yaratmış olması, geçmişte hiçbir yeni proje getirmeyen partiden şimdi ise kamuoyunda ne kadar sıkıntı varsa onlara çözüm önerisi getiren bir parti haline geldiği, Güneydoğu insanlarından ve mütedeyyin insanlardan oy alabilecek noktaya geldi. CHP'nin dezevantajı çalışmayan örgütler ve yerel yönetimlerdir. Partide kırgınlık ve küskünlükler olması da doğal. En büyük şansızlığı referandum öncesinde lider değişikliği genel seçim öncesinde de teşkilatların kırgın halde bulunmasıdır. CHP'nin vitrine çıkardı siyasetten gelmeyen kişilerin yapığı açıklamaların CHP'yi zora soktuğunu düşünüyorum. CHP'nin avantajları ilk kez dezevantajlarından fazla gözüküyor. Türkiye'de ilk defa liderlerin projeleri ile gündeme gelmesi vatandaşta başka yöne geçişe yol açağını düşünüyorum.

Anar'dan İbrahim Uslu, Türkiye'de bugüne kadar korku ile kenetlendirilmiş bir kitle bulunduğunu bu tabanın yüzde 20'de durduğunu daha ileri gitmediğini, buna karşın Kılıçdaroğlu'nun önündeki ayak bağı oluşturduğunu s öyledi. CHP'yi kim ayakta tutacak sorusu CHP'nin iktidar olmak istiyormu sorusundan daha fazla sorulduğunu söyledi. CHP'nin Türkiye'nin problemlerini gündeme getirmesinin parti için önemli olacağını söyledi. Daha önce Cem Uzan'ın gündeme getirdiği ücretsiz kitabı uygulamaya koyması gibi Seçim sonrasında belki de AK Parti CHP'nin gündeme getirdiği sosyal yardım projesini uygulamaya koyacaktır.

Adil Gür, MHP ve BDP ile ilgili değerlendirmede AK Parti CHP ve MHP'nin kendi tabanları tarafından adayları için eleştiriler aldığını ancak BDP'nin gösterdiği adayların kendi tabanları tarafından büyük destek gördüğünü söyledi. Adil Gür, buna karşın seçmenin büyük şehirlerde özellikle adaylardan çok liderlere baktığına dikkat çekti. Adil Gür, BDP'nin en büyük handikapının da kitle partisi olamaması ve sadece bir bölgenin partisi olarak ortaya çıkmasıdır.

Adil Gür, MHP'nin  en büyük avantajının AK Parti ve CHP'lilerin ikinci parti olarak MHP'yi gösterdiklerini MHP'nin kolay oy alıp kolay oy kaybetmesi de MHP'nin hem avantaj hem de en büyük dezevantajıdır.  MHP ile ilgil yayınlanan kasetlerin önümüzdeki günlerde daha kötü etkileri olabilir. MHP'nin Türkiye'nin kendi politikalarını tanıtmakta çok büyük handikap içinde. Ürettiği politakaları geniş kitlelere dağıtamıyor.

Genar'dan İhsan Aktaş, AK Parti'nin güneydoğu aday belirlemede bu kez çok farklı bir yöntem denediğini eskiden bölge liderlerini tercih ederken bu kez rasyonel adaylar gösterdiğini insanların ideoloji ile rasyonellik arasında tercih yapmak durumunda kalacağını belirtirken AK parti'nin 12 Haziran seçimlerinde rasyonel aday tercihleri ile yeni sürprizler yapacağı düşüncesinde olduğunu söyledi.

Adil Gür, Türkiye'de çok anormal olaylar olmadığı sürece partilerin alacakları oylarda büyük değişiklik olmayacaktır. Bu seçimde vatandaşların partilerin vaatlerinin önemli olacağına inanıyorum. AK Parti Doğu ve Güneydoğu'da milletvekili kaybedecek. CHP Güneydoğu'da milletvekili çıkıracak bazı yerlerde çıkarmaya yakın oy olacaktır. Orta Anadolu'da ve bazı bölgelerde önemli oylar alacaktır.

AK Parti 2007 ve 2009 seçimlerde başka renkte olan sahil illerinde birinci parti olacaktır.

HABER7 

Bu haber toplam 2568 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri