Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 Büyük Başkent 2100′de Yok Olacak

18.02.2013 01:39
Sydney, Tokyo ve Buenos Aires’e dikkat! Bugüne kadar yapılan en kapsamlı tahminlere göre bu kentler 2100 yılında deniz seviyesi yükselmelerine maruz kalacak.

Almanya İklim Etkileri Araştırma Enstitüsü’nden Mahé Perrette “Çeşitli süreçlere bağlı olarak deniz seviyesi 100 yıldır yükseliyor.” dedi. Yerçekimi nedeniyle bazı kıtalar batarken bazı kıtaların yükselmesi ve kaybolan buz tabakaları, okyanusların bu davranışı üzerindeki sebeplerden birkaçı.

New York ta deniz seviyesinden etkilenecek şehirlerden biri olarak düşünülüyordu. Fakat Perrette’nin tahminleri bu düşünceyi zayıflattı. Gulf Stream akıntısı ABD’nin batı tarafında su birikmesini engelliyor ve ayrıca Grönland da bu durumu etkisizleştiriyor.
Deniz seviyesiyle yüzleşecek olan taraf ise ABD’nin doğu sahil kısmı.

Bazı küresel tahminlere rağmen 2100 yılına kadar deniz seviyesi 30 cm ile 106 cm arasında artacak. Bu seviyeler tropikal bölgelerde ise % 10 veya % 20 daha fazla olacak.

Ayrıca, Antarktika’nın büyük miktarda buz kayıpları yaşaması durumunda Kuzey Yarım Küre’de deniz seviyesi artışlarının daha da fazla olacağı öngörülüyor.

Perrette son olarak tropikal bölgeleri uyarıyor; “ Kıyı şeridinde yükselmeler 120 cm olabilir, savunma oluşturun!”haberseyret.com

Bu haber toplam 3720 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri