Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 Müslüman ülkeden darbecilere 12 milyar dolar

11.07.2013 11:31
Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle indirilmesinin ardından Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden sonra bir Arap ülkesi daha Sisi'ye yüklü miktarda para yardımında bulunma sözü verdi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt, Mısır'daki darbe hükümetine 12 milyardolar mali yardım.

Bu adımın, Ortadoğu'da Türkiye ve Katar'ın artan nüfuzunu engellemeye yönelik olduğu öne sürülüyor.

DARBE HÜKÜMETİNE 12 MİLYAR DOLAR

Mısır'da askeri darbenin ardından ülkeyi genel seçimlere götürecek hükümete hiçbir siyasiparti sahip çıkmazken Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt'in yenihükümete toplam 12 milyar dolar mali yardım kararı gündeme bomba gibi düştü. Riyad ve Abu Dabi'nin en az 51 kişinin öldüğü olayların hemen ertesinde bu kararı alması,Mısır'da dengeleri kendi lehine değiştirme arayışı olarak yorumlandı. Ortadoğu ve Batı basınında çıkan analizlerde Mısır'da Türkiye ve Katar'ın nüfuzunun azaldığı ve Suudi Arabistan ve BAE'nin ön plana çıktığı yorumları yapıldı. 

ABD, Mısır'a 4 adet F-16 gönderecek

Mısır'da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden uzaklaştırılması ile sonuçlanan askeri müdahalenin yasal olarak darbe olup olmadığı tartışmalarının sürdüğü sırada, ABD'nin Mısır'a 4 adet F-16 savaş uçağı göndermeyi planladığı belirtildi.

Mısır'daki müdahalenin darbe olduğuna karar verilmesi durumunda ülkeye yapılan yardımların kesilmesi gerekiyor. Savunma yetkililerinin açıklamasında 2010'da onaylanan 1,3 milyar dolarlık yardım paketindeki 4 savaş uçağının Mısır ordusuna gönderileceği kaydedildi.

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamalarda, ABD'nin, silahlı güçler dahil Mısır'a yapılan yardımı kesmesinin, ulusal güvenlik çıkarlarına uygun olmayacağı ifade edilmişti.

Bu haber toplam 2014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri