Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 PKK'lı cinayetinde önemli gelişme!

24.12.2013 01:04
Fransa'da öldürülen 3 PKK'lı için cinayet zanlısı Ömer Güney ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.
Haftalık Fransız haber dergisi L’Express’in internet sayfasında yer alan bir haberde, Paris'te 3 Pkk'lı kadının suikastına ait ilişkin yeni bilgiler ortaya atıldı. İddialara göre Ömer Güney, cinayetöncesi Ankara'da bir takım telefon numaralarına belirli aralıklarla mesaj attı. Şimdi Fransa, Güney'in Ankara'daki bağlantılar için harekete geçti.
 
Haftalık Fransız haber dergisi L’Express’in internet sayfasında yer alan bir haberde, Paris’teki Kürt Enformasyon Merkezi’nde öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez ile ilgili soruşturmaya dair yeni bilgilerin ortaya çıktığı kaydedildi.
 
Haftalık L’Express dergisinden Eric Pelletier imzalı özel habere göre, cinayetleri işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan zanlı Ömer Güney cinayetten bir gün önce Paris’in banliyösü Villiers Le Bel de bulunan Kürt derneğine gece gizlice girip dernek üyelerinin isimlerinin yer aldığı listenin cep telefonuyla resmini çektiğini yazdı. Cinayeti işlemekle suçlanan Ömer Güney’in, Türk aşırı sağına yakın biri olduğu ileri sürülen haberde, işlenen cinayetlerin faili olabileceği ileri sürülüyor.

TELEFONDAN SİLMEYE ÇALIŞTI İDDİASI 
 
Haberde, polisin gerçekleştirdiği teknik inceleme sonucu, Ömer Güney'in Nokia marka cep telefonunun hafızasından silmeye çalıştığı fotoğraflara ulaşıldığı ve fotoğrafların, Güney'in cinayetlerden bir gün önce üyelerin bulunduğu listeyi fotoğraflamak için Kürt Enformasyon Merkezi'ne girdiğinin kanıtlandığı belirtiliyor.
 
Derginin haberinde saat 04.30 ve 05.30 arasında derneğe yedek anahtarla girdiği ifade edilen Ömer Güney’in, Türk devletine muhalif olan 329 üyenin üzerlerinde isimleri, adresleri ve telefon numaraları olan kimliklerini tek tek fotoğrafladığı ifade edildi.

O İFADELER TARTIŞMALI HALE GELDİ 
 
“Fransa’nın kendisine komplo” düzenlediğini iddia eden Güney’in, kendisini “Kürt otonomisine yüzde 10 bin bağlı biri” olarak ifade ederek savunmasını yapmış olduğuna vurgu yapan dergi, L’Express’in ele geçirdiği bu yeni bilgilerle bu savunmasının tartışmalı hale gelebileceğini kaydediyor. Haberde ayrıca, geçen Kasım ayında hâkim Jeanne Duyé tarafından sorgusu yapılan Ömer Güney’in bu fotoğrafları çektiğini kabul ettiğini fakat bunu ‘adını gizlediği’ PKK içinde bir elemanın isteği üzerine yaptığını ve bu bilgileri “dışarıya göndermesi” talimatını almış olduğunu söylediği yazılıyor.
 
Cinayete kurban giden 3 kadının cinayet zanlısı Güney’in bu listenin resmini çektiği gecenin sabahında Paris’te Kürt hareketine destek veren fakat ismini bilmediği birine vermiş olduğuna dikkat çekilen haberde, Güney’in telefonunun hafızasını boşuna doldurmamak için silmeye uğraştığını söylediği yazılıyor.

GÜNEY İÇİN MHP'YE YAKIN İDDİASI

Fransız haber derğisi L’Express, gelişmelerin bununla kalmadığını, daha da detaya inerek, Ömer Güney’in 2003-2011 yılları arasında yaşadığı Almanya’daki soruşturmada da siyasi görüşlerinin incelendiğini de kaydediyor. Ömer Güney’in Almanya’daki yakın arkadaşlarının Alman polisi tarafından sorgulanan arkadaşları ve iş arkadaşları onu sakin ve ‘karınca ezecek kadar bir becerisi olmayan biri’ olarak nitelediği belirtiliyor. Güney'i, ‘Türkiye’de aşırı sağ’ sempatizanı, MHP’ye yakın ve silah atışı yapmayı seven birisi olarak tanıdıklarını söyleyen iki şahit, Ömer Güney’in üzerinde, aşırı sağcı ‘Bozkurtların’ sembolü ‘üç hilal’ bulunan bir yüzük taktığına şahit oldukları gibi, tanıyanlardan biri, Güney’in kaldığı odada büyük bir Türk bayrağı olduğunu söylemiş. Dergi, soruşturmayı yürüten yetkililerin Ömer Güney’in Türkiye’ye gidiş gelişlerini inceledikleri ve son seyahatini cinayetlerden kısa bir süre önce 2012’nin Aralık ayı ortasında ve sonunda yaptığı bilgilerine yer veriyor.

ANKARA'YA YAZILDI 
 
Dergide yer alan haberde, Ömer Güney’in Türkiye’ye yaptığı aramaları da detaylı inceleyen yetkililerin soruşturması sonucunda, Güney’in Türk ve Fransız hattına bağlı beş farklı telefon kullandığı ortaya çıktığı belirtilirken, telefonlardan ikisinin tüm aramalara rağmen bulunamamış olduğu yazılıyor. Haberde, yetkililerin Ömer Güney'in, Türkiye’de‘alışılmamış ve teknik numaralara benzeyen’ numaralara kısa mesaj göndermiş olabileceğini ileri sürdüğü, Güney’in Ankara’da “kimi bu kadar sık ve gizlice aradığının bulunması için Ankara’daki resmi mercilerden cinayetlerin çözülebilmesi için yardım desteğini talep ettiklerini kaydediyor.
Bu haber toplam 1562 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri