Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3. Köprünün Geçiş Ücreti Belli Oldu

28.05.2013 23:31
Bakan Yıldırım, yarın temeli atılacak olan 3. köprünün geçiş ücretleri konusunda çeşitli tavan ücretleri belirledikleri bilgisini vererek, "3 dolar karşılığı Türk parası olacak" dedi.

Temel atma töreni yarın gerçekleşecek 3. köprünün inşaat alanında incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, inceleme sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genelde temel atma törenlerine katılmadığını dile getiren Yıldırım, "Bu proje İstanbul için, Türkiye için, hatta dünya için büyük bir proje olduğundan temel atma törenine Başbakanımız da katılacak, sayın Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkanımız da katılacak" hatırlatmasını yaptı.

Köprünün hizmete girme tarihine ilişkin bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan'ın yüklenici firmaya "daha erken bitir"çağrısında bulunabileceğine işaret eden Yıldırım,  "Biz tarihi sözleşme şartlarına göre 3 yıl olarak belirledik. Yani işin başladığı tarihten itibaren 3 yıl.  Ancak yarın temel atmada yükleniciye bir sürpriz yapılabilir. Öne çekme anlamında bir sürpriz olabilir" ifadelerini kullandı.

Diğer köprülerin bakımı

Boğaziçi köprüsünün bakım tarihleriyle ilgili bir soru üzerine Yıldırım, "Büyük bakıma yani askı kablolarının değiştirilmesi, ana taşıyıcıların elden geçirilmesine yönelik hazırlık çalışmalarımız büyük oranda tamamlandı. Arkadaşlarımız tüm hazırlıklarını yaptılar, ihalesini de yapacağız bu yıl içerisinde. Ancak işin fiilen başlaması Marmaray'ın devreye girmesinden sonra olacak.

HGS sayısı OGS sayısını geçti

Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kullanımında bir aracın turnikeden geçişi için minimum 21 saniye gerektiğini anımsatan Yıldırım, bunun trafik akışını ciddi anlamda sekteye uğrattığını anımsatarak, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kullanıcı sayısının Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kullanıcısını aştığına dikkati çekti. Yıldırım, "4 milyon HGS abonesi var, 3 milyon OGS abonesi var. Demek ki sistem oturdu" ifadesini kullandı.

Ağaç kesimi polemikleri

Ağaç kesimleriyle ilgili tartışmalara atıfta bulunulan bir soru üzerine Yıldırım, sadece yol için kullanılacak arazi miktarının 5 bin dönüm olduğunu anlatarak "5 bin dönümün 4 bin dönümünü proje bittikten sonra tekrar ağaçlandıracağız. Yani yolun yanları tekrar yeşillendirilecek, otoyol bandında bu yapıldıktan sonra kalan kısım 17 bin dönümdür. Buradaki ağaçlar kesilmiyor. Kesilen ağaçların çok daha fazlası ya taşınacak ya da yerine dikim yapılacak. Zaten projenin bu kadar çok viyadükle yapılmasının sebebi de bu. Normal şartlarda bu kadar viyadük olmadan, yararak yolu yapabilirdik. Doğal yapıyı bozmamak için zor ve pahalı bir yöntem seçtik" diye konuştu.

Köprünün ismi konusunda ipucu vermekten kaçınan Yıldırım, "Biz köprünün yapımıyla ilgileniyoruz. Siz yapın, isim koyan çıkar. İsimsiz kalmaz, merak etmeyin. Günü gelince en uygun şekilde en uygun ismi mutlaka bu köprüye veririz" dedi.

Geçiş ücretleri

Geçiş ücretleri konusunda çeşitli tavan ücretleri belirledikleri bilgisini veren Yıldırım, şunları kaydetti:

"Dingil sayısına göre değişiyor.  Otomobil eş değeri olarak yolda kilometre başına doların onda birinden az bir miktar, köprü geçiş ücreti de 3 dolar karşılığı Türk parası olacak. Bunlar tavan ücretlerdir.

(İşletmeci) Trafik durumuna göre bu ücretleri aşamaz, ancak bu ücretlerin altında bir fiyat uygulamasına da bir mani yok. İşletmecinin kendi kararı… Trafiği artırıp sürümden kazanmak için tarifeyi belirlenen sınırların altında tutabilir."

Bu haber toplam 3276 defa okunmuştur
TC -dolar
arif can
Yaptığımız tesisin ücretini karşılıksız para basan bir devletin parasına endeksledik. Amerikaya 100 doların maliyeti kağıt ve baskı ücreti bas babam bas, ancak türkiye kendi parasını neye göre basıyor araştıran var mı? Araştırda gör... Kapitalizmin İslamiside başka oluyor
30 Mayıs 2013 Perşembe 10:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri