Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

30 yıllık kehanet Roma'yı boşalttırdı

11.05.2011 10:05
30 yıl önce ölen Raffaele Bendandi’nin bugüne ilişkin deprem kehaneti üzerine Romalılar akın akın şehri boşaltmaya başladı.

30 yıl önce ölen Sismolog Raffaele Bendandi’nin Roma’da 11 Mayıs 2011 tarihinde büyük bir deprem olacağı kehanetinde bulunduğu haberleri, şehirde büyük paniğe ve endişeye neden oluyor.
 
Aileler çocuklarını okula göndermezken, birçok Romalı günü şehir dışında geçirmeyi tercih ediyor. Birçok çalışan da işyelerinden izin aldı. Roma gazeteleri ise, deprem anında yapılacaklarla ilgili özel ekler yayınlıyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları ise paniğin daha büyümesine yardım ediyor.
 
Alaylı bir sismolog olan Bendandi, 13 Ocak 1914 tarihinde Marsica’da deprem kehanetinde bulunmuş ve söylediği tarihte gerçekleşen deprem Marsica’yı yıkıp 13 bin kişinin ölümüne yol açınca, bir anda üne kavuşmuştu. 1979 yılında ölünceye kadar İtalya’daki birkaç deprem hakkında kehanetlerinin yakın çıkmasıyla ünlendi. 1923 yılında, sonraki yıl 2 Ocak’ta orta İtalya’da deprem olacak kehanetinde bulunmuş ve bu kehaneti sadece 2 gün sapmayla gerçekleşmişti. Faşizm döneminde Mussoloni kahin sismologa şövalye ünvanı vermişti.
 
Bendandi, 2011 yılında da büyük bir deprem kehanetinde bulunduğu ancak yer belirtmediği kaydediliyor. Ancak Facebook ve Twitter üzerinden hızla yayılan dedikodular ise tarihi 11 Mayıs 2011 ve mekanı da Roma olarak belirtince, Roma’da insanlar büyük korkuya kapıldı. Bazı medya organları ise kahin sismologun Japonya depremini kastetmiş olabileceğine dikkat çekiyor.
 
Mektepli gerçek sismologlar ise Bendandi etrafındaki fırtınaya tepki gösteriyor. İtalya Ulusal Deprem ve Yanardağ Enstitüsünden sismolog Alessandro Amato, ‘’Bugün Roma’da deprem olacak demek için hiçbir kanıt yok. Bizi arayan yüzlerce kişiye de bunu söyledik. Bugün de ülke genelinde 30 kadar sarsıntı olabilir ama bu zaten bizim normalimiz. Bilimsel olarak depremi önceden bilemez, kehanette bulunamazsınız.’’ dedi.
 
İtalya’da 20 milyon kişi deprem riski yüksek fay hatları civarında yaşıyor. İtalya ayrıca halen aktif durumdaki yanardağları da olan bir ülke.

HABER7 

Bu haber toplam 2922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri