Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4 anket şirketinin yerel seçim sonuçları analizi

14.03.2014 11:51
30 Mart yerel seçim sonuçları nasıl olur? ünlü anket firmalarının sahipleri seçim sonuçları analizi yaptı.

Anket şirketleri yaşanan son gelişmelerin 30 Mart seçimlerinde partilerin oy oranlarına yansımalarını yorumladı.

Yerel seçimlere 16 gün kala seçim analizi... 17 ve 25 Aralık operasyonlarıyla 30 Mart'taki seçimlerde iktidara oy kaybettirmeyi hedeflediği iddia edilen yolsuzluk ve rüşvet operasyonları AK Parti'yi nasıl etkiler, yaşanan olayların mitinglere yansımaları gibi konular hakkında ünlü araştırma şirketi sahibi isimler konuştu.

İşte seçimin nabzını tutan anket şirketlerinin Akşam gazetesine yaptığı değerlendirmeler:

Son yapılan ankette beklenmedik sonuçlar - TIKLA

GENAR GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞEN:

Ak Parti seçmeninin liderine sahip çıkması Gezi ve 17 Aralık operasyonuyla doruğa ulaştı. Özellikle montaj kasetler bunu daha da fazla besledi. AK Partili seçmen, yaşananlar ve iddiaların ardından liderlerine daha fazla sahip çıkmaya ve etrafında kenetlenmeye başladı.

ANAR GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM USLU:

Gezi'yle başlayan 17 Aralık ve son olarak da montaj kasetlerle devam eden sürecin meydanlara yansımasını görüyoruz. Ak Parti mitingleri adeta gövde gösterisine dönüşüyor. Gezi'den bu yana Ak Parti seçmeni 'Yedirtmeyiz' konseptiyle hareket ediyor.

 

A&G ARAŞTIRMA ŞİRKETİ BAŞKANI ADİL GÜR:

Ak Parti'nin son günlerdeki mitingleri daha coşkulu geçiyor. Açıkça fark ediliyor. Özellikle ortaya atılan ses kaydı iddialarının ardından Ak Parti'nin mitinglerinin daha coşkulu ve Başbakan'a sahip çıkmaya yönelik olduğunu görüyoruz. Bu da parti teşkilatının Gezi, montaj kasetler ve yolsuzluk iddiaları karşısında Başbakan'a daha fazla sahip çıkmaya başladığının göstergesi. O yüzden son mitinglerde hem kalabalık olarak hem de coşku olarak bir artış var.

ANDY-AR ARAŞTIRMA BAŞKANI Faruk Acar:

Ak Parti mitinglerinin bu kadar coşkulu ve hareketli olmasında Gezi Parkı olaylarıyla başlayan süreç etkili oldu. Bu süreç insanların Başbakan'ın etrafından toplanmasına yol açtı. Bunu daha ilk günlerde havalimanındaki Başbakan'ın karşılama töreninde gördü. İnsanlar liderlerine sahip çıktıklarını ve onun yanında olduklarını göstermek amacıyla mitinglere akın ediyor. Başbakan tüm bu yapılanların 'milli iradeye saldırı' olduğunu söyledi. Araştırmalar da zaten tüm bu yapılanların hedefinin Erdoğan olduğunu ortaya koymuştu. Seçmen de bunu yapanlara 'Biz buradayız. Liderimize dokunmayın' diyor. Kararsız seçmenler daha da kararlı hale geldi. Görünen o ki bir önceki yerel seçimlerde yüzde 38.8 oy alan Ak Parti, 30 Mart'taki yerel seçimlerde bu oranın 4-5 puan üzerine çıkacak.


rotahaber

Bu haber toplam 1274 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri