Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4-C lilerin talebi gerçekleşti

19.04.2011 18:45
MEMUR-SEN’İN, 4-C’LİLERİN AİLE YARDIMINDAN FAYDALANMASI TALEBİ GERÇEKLEŞTİ

Memur-Sen’in 4-C’li kamu çalışanlarına yönelik kazanımları devam ediyor. Memur-Sen’in talepleri arasında yer alan, her platformda dile getirdiği ve en son 4. Olağan Genel Kurul’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yapılan ‘4-C’li kamu çalışanlarının eş ve çocuk yardımından faydalanması’ isteği sonuç verdi.

 

Memur-Sen’e 4. Olağan Genel Kurul sonrası ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulunan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Memur-Sen’in talebiyle ilgili olarak Bakanlar Kurulu Kararı hazırlandığını, en kısa sürede yürürlüğe gireceğini söyledi.

 

4. Olağan Genel Kurul’da, sözleşmeli kamu çalışanlarına kadro talep eden Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’ya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kürsüden cevap vermiş ve sözleşmeli personeli kadrolu hale getirecek yasal düzenleme yapacaklarını söylemişti.

Ahmet Gündoğdu, konuşmasında yine, kadrolu ve sözleşmeli personelin faydalandığı aile ve çocuk yardımından 4-C’li kamu çalışanlarının da faydalanması gerektiğini dile getirmiş, kamu çalışanları arasındaki ayrımcılığa son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

 

Memur-Sen, geçen yıl 4-C’li kamu çalışanları için, maaşlarında 114 TL artış, çalışma sürelerinin 10 aydan 11 ay 25 güne çıkması, çalıştıkları her yıla 1449 TL kıdem tazminatı almalarına öncülük etmişti.

 

Kamu çalışanlarına yönelik kazanımların öncüsü Memur-Sen, bir haftada hem sözleşmeli personele kadro kapısının açılmasını, hem de 4-C’li kamu çalışanlarının eş ve çocuk yardımından faydalanma hakkını elde etmelerini sağlamış oldu.

 

Konuyla ilgili bilgi veren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu görüşme masasından toplu sözleşmeye geçişi sağlayan Memur-Sen’in diğer kazanımların da öncüsü olduğunu söyledi. Toplu sözleşme primi, sözleşmeli personele eş ve çocuk yardımı gibi ilk kez uygulanan mali kazanımları Memur-Sen’in talep ettiğini hatırlatan Gündoğdu, “2010 yılı toplu görüşmelerinde ‘4-B ve 4-C’li kamu çalışanlarının kadrolu yapılana kadar, kadrolu kamu çalışanlarının haklarından eşit şekilde faydalanması’ talebini masaya getirmiştik. Sözleşmelilerle ilgili kısmı, masada kazanıma dönüştürdük. 4-C’li kamu çalışanlarının da bu haktan faydalanabilmesi için sürekli girişimlerde bulunduk. Biz, kamu çalışanları lehine bu kazanımları elde etmek için mücadele ederken ve mutabakat metnine imza atarken, diğer konfederasyonlardan birisi masaya hiç oturmamış, öteki ise masadan kaçmıştı. Başbakan ve bakanlara yaptığımız ziyaretlerde gündeme taşıdık. En son da 4. Olağan Genel Kurulumuz’da, Sayın Başbakan’a hitaben kürsüden ve daha sonra yaptığımız bire bir görüşmemizde bu çağrımızı tekrarladık. Bugün ziyaretimize gelen Devlet Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı, 4-C’li kamu çalışanlarını sevindirecek müjdeyi verdi. Sayın Başbakanımız ve Bakanımıza kamu çalışanları adına teşekkür ediyorum. ” şeklinde konuştu.

  

Bu haber toplam 2478 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

efsus
kadir payas
memur sen ...........
13 Mayıs 2011 Cuma 10:59
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri