Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4 ilde Paralel Yapı operasyonu

20.01.2015 11:25
Kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiği iddiasıyla 4 ilde başlatılan operasyon kapsamında Ankara'da 19 kişi gözaltına alındı.

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığınca, kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiği iddiasıyla 4 ilde "paralel yapı" operasyonu başlatıldı.

28 YAKALAMA KARARI

Operasyon kapsamında, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığından (TİB) 22, TÜBİTAK'tan 6 kişi hakkında yakalama kararı olduğu bildirildi.

19 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyon kapsamında bazı adreslerde arama yapıldı. "Kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiği" iddiasıyla 4 ilde başlatılan operasyon kapsamında, Ankara'da 19 kişi gözaltına alındı. zanlılar, sağlık kontrolü için hastaneye getirildi.

Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 22 Aralık’ta TİB'le ilgili üç ayrı konuda soruşturma yürütüldüğünü belirtmişti. Elvan bunları, "TİB'in geçmişe yönelik işlemler ve log kayıtlarının silinmesiyle ilgili yürütülen soruşturma, yasadışı dinleme ve casuslukla ilgili soruşturma ve kriptolu telefonların dinlenmesine yönelik soruşturma" olarak sıralamıştı.

Ankara merkezli "paralel yapı" operasyonun, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Başbakan Yardımcısı Arınç ile Milli Güvenlik Kurulu üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiğinin tespitiyle ilgili başlatıldığı öğrenildi.

AYRINTILAR GELECEK..

Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri