Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

4 parti sadece tek bir cümlede anlaştı

18.04.2013 12:11
Yeni anayasada en kritik bölüm masaya yatırıldı; işte sonuç...

TBMM Anayasa uzlaşma Komisyonu'nda dün anayasanın en kritik ilk 3 maddesi görüşüldü. Dört parti sadece "Türkiye devleti bir cumhuriyettir" cümlesinde anlaştı.

Habertürk'te yer alan habere göre AK Parti veBDP ilk üç maddede değişiklik önerirken, CHPve MHP buna karşı çıktı.

Dün komisyondan çıkan kırmızıyla yazılmış metin şöyle:

AK Parti Önerisi: Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

CHP Önerisi: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

MHP Önerisi: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

BDP Önerisi: Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Devlet; ideolojilere, dinlere, inançlara ve yaşam tarzlarına ilişkin çoğulculuğu tanır ve toplumun çoğulcu yapısı karşısında tarafsız kalır. Devletin idari yapısı ademi merkezi sistem esasına göre düzenlenir. Devletin toprak bütünlüğüne dokunulamaz.

RESMİ DİL TÜRKÇE'DİR

AK Parti Önerisi: Türkiye Devleti ülke ve millet olarak bölünmez bir bütündür. Resmî dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı "İstiklâl Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır.

CHP ve MHP Önerisi: Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı "İstiklal Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır.

BDP Önerisi: Devletin bayrağı, şekli yasada belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı "İstiklal Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır. Devletin resmi dili, Türkçedir. Tüm vatandaşların resmi dili öğrenme görevi ve hakkı vardır. Türkiye halkının kullandığı diğer ana diller bölge meclislerinin kararıyla ikinci resmi dil olarak kullanılabilir. Herkes, özel yaşamında ve kamusal makamlarla olan ilişkilerinde resmi dilin yanı sıra kendi anadilini kullanma hakkına sahiptir.

Bu haber toplam 1350 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri