Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

40 yıl sonra mezarından çıkarıldı!

09.04.2013 11:37
Şili'de Nobel ödüllü şair ve yazar Pablo Neruda'nın ölümüyle ilgili 40 yıllık sır perdesi aralanıyor.
Şili li adli tıp uzmanları, General Augusto Pinochet rejimi döneminde zehirlenerek öldürüldüğü  iddialarını araştırmak için Neruda'nın cenazesini mezarından çıkardı.
 
         Şili'deki adli tıp servisinin müdürü Patricio Bustos, gazetecilere  yaptığı açıklamada, bir saat süren çalışmadan sonra çıkarılan Neruda'nın  tabutunun iyi durumda olduğunu belirtirken, yetkililer ünlü şairin cenazesini  başkente götürdü.
 
         Bustos, laboratuvarda yapılacak ilk incelemeden sonra süreçle ilgili bir  takvim belirleyecekleri ifade ederek, işin en karmaşık yanının, bilinen  zehirlerin yanı sıra şaire zarar verecek kadar yüksek dozlardaki tıbbı içerikleri  kapsayan toksik maddeleri aramak olacağını söyledi.   Neruda'nın ölüm nedeni resmi kayıtlarda, çok sayıda arkadaşının ölümüne  ve işkenceye uğramasına neden olan 1973'teki askeri darbeye tanıklık etmesinin  yol açtığı travma ve prostat kanseri olarak gösteriliyordu.
 
         Öte yandan Neruda'nın şoförü ve koruması Manuel Araya ile diğer birçok  Şilili, Neruda'nın Pinochet'nin casusları tarafından öldürüldüğünü iddia ediyor.
 
         1971'de Nobel edebiyat ödülünü kazanan Neruda, 11 Eylül 1973'te darbeci  askerlere teslim olmayarak intihar eden sol görüşlü eski Şili Devlet Başkanı  Santiago Allende'nin yakın dostuydu. Neruda, sürgüne gitmeden bir gün önce  ambülansla Santa Maria hastanesine kaldırılmış, burada kanser ve diğer  rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görmüş, 23 Eylül 1973'te hayatını kaybetmişti.
 
         Neruda'nın Isla Negra'daki cenazesinin incelenmek üzere mezarından  çıkarılmasını Komünist Parti talep etmişti.  
Bu haber toplam 1690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri