Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

45 yıl sonra bir ilk

07.12.2012 11:28
Halid Meşal, bugün Gazze Şeridi'nde düzenlenecek olan ve İsrail'le yaşanan çatışmanın bitmesini simgeleyen zafer gösterisine katılacak.
Hamas'in siyasi lideri Halid Meşal, bugün başlayacak olan iki günlük ziyaretinde, 45 yıl sonra Filistin topraklarına ayak basacak. Kuveyt ve Ürdün'ün ardından 1999'dan bu yana Suriye'nin başkenti Şam'da yaşayan, Suriye'deki iç karışıklık nedeniyle Katar'a taşınmıştı. Hamas'ın lideri, Gazze'nin İsrail ile yaşanan çatışmalarının bitmesini simgeleyen zafer gösterisinde boy gösterecek.

Batı Şeria'yı 11 yaşındaki bir çocukken terk eden Meşal, Mısır'ın arabuluğu altında ateşkesle sonlanan sekiz günlük çatışmanın ardından Filistin'e ayak basmadan önce Reuters'a, "Bir araya gelmemiz için yeni bir anlayış havası hakim" ifadesini kullandı.

FİLİSTİN'DE BİRLİK SİNYALLERİ
Hamas, El Fetih ile ayrılığa düştüğü 2007'den bu yana kontrolünde olan Gazze'de yarın açık alanda büyük bir gösteri düzenlemeyi planlıyor. Hamas, hem İsrail'e karşı alınan zaferi, hem de örgütün kuruluşunun 25'inci yıldönümünü kutlamayı planlıyor.

Arap Baharı'nın ardından Batı Şeria'yı kontrol eden El Fetih ile tekrar yakınlaşan Hamas, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin uzun yıllar bu ülkede yasaklı kalan Müslüman Kardeşleri desteklemesiyle yeniden güç kazanmaya başladı.

İsrail ile Gazze arasında geçtiğimiz ay yaşanan çatışmalarda, 170 Filistinli ve altı İsrailli hayatını kaybetti. İsrail, çatışmaların Hamas zaferiyle sonuçlandığını reddederken, Hamas'ın güç kaybettiğini öne sürdü. 
Bu haber toplam 2532 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri