Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

46 Yıl Sonra Yine Yeniden Feyzioğlu

18.06.2011 14:43
CHP'de hizipleşme bitmiyor. Seçim sonrası bayrak açan muhalefet, Kılıçdaroğlu'nu devirmek için süpriz bir isim üzerinde çalışıyor. Torunu, dedesinin yaptığını yapacak mı? İşte o isim.

12 Haziran'ın ardından Kılıçdaroğlu'na karşı harekete geçen Baykal ve Sav, 46 yıl önce CHP'yi bölen Turhan Feyzioğlu'nun torununa bel bağladı. Muhalifler, Ankara Baro Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Ankara Cinnah Caddesi'ndeki ofisini üs seçti. Sav'ın muhalifleri bir araya getirdikten sonra, Feyzioğlu'nu partinin başına önereceği ileri sürüldü.

CHP'de muhaliflerin rüyası torun Feyzioğlu

Kılıçdaroğlu ve Tekin önderliğindeki CHP'nin halkla temas etme noktasında gösterdiği başarı üzerine partinin tamamen ellerinden çıkmasını hazmedemeyen muhalif grup, seçimlerde alınan sonuçları gerekçe göstererek harekete geçti.

CHP'DE İKİ KANAT: GELENEKÇİLER VE YENİLİKÇİLER

12 Haziran genel seçimleri sonrası CHP'de gelenekçiler ve yenilikçiler olarak iki kanat ortaya çıktı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğindeki 'Yeni CHP' söylemini kullanan grup ile partinin ekseninde değişiklik olduğunu savunan laik ve Atatürkçü muhalif kanat etkinlik mücadelesi veriyor. Gelenekçi kanatta yer alan CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski Genel Sekreteri Önder Sav'a yakın isimler birlikte mücadele etmek için pazarlıklar yürütürken, muhalefet hedefini net olarak belirlemeye çalışıyor. Partinin ekseninde değişiklik olduğunu ileri süren laik ve Atatürkçü muhalif kanat, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte yeni bir yöne hareket eden CHP'nin temel değerlerine geri döndürülmesi gerektiğini savunuyor.

ÜSLERİ HUKUK BÜROSU

CHP'li muhalifler toplantılarını Önder Sav'ın da çalışmalarını yürüttüğü Ankara Baro Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Cinnah Caddesi Alaçam Sokak'taki bürosundan yürütüyor.

Sav ve beraberindeki isimler, Turhan Feyzioğlu'nun torunu Metin Feyzioğlu'nun bürosunda yürüttükleri çalışmada öncelikli olarak olağanüstü kurultay toplanması için gerekli imzaları elde etmeye çalışırken, bir yandan da partinin kimliği ile ilgili değerlendirmeler yapıyor.

TURHAN FEYZİOĞLU KİMDİR?

Feyzioğlu'nun dedesi Turhan Feyzioğlu da 1965 başlarında dönemin CHP Genel Sekreteri Bülent Ecevit'in temsil ettiği ortanın solu tartışmaları üzerine partinin ekseni kaydığı gerekçesi ile bir grup arkadaşı ile partiden ayrılarak Cumhuriyetçi Güven Partisi'ni kurmuştu. CHP'nin yeni yönetimine ve politikasına karşı çıkan bu grup kurultayı toplama başarısı göstermesine karşın azınlıkta kalmıştı.

YENİ PLANLARI DEVREDE

Baykal'ı parti yönetiminden ekarte eden ve Kılıçdaroğlu'nu genel başkanlık koltuğuna oturtan, ardından da kendi koltuğunu kaybeden Önder Sav'ın yeni planları olduğu ortaya çıktı.

Baykal'ın da bir kısmına şartlı olarak destek verdiği ifade edilen plana göre Sav'ın öncelikli olarak muhalefeti tek parça haline getirmesi gerekiyor. Tek sesliliği sağladıktan sonra da partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi ve parti yönetiminin değiştirilmesi hedefleniyor. Kılıçdaroğlu'nun, Sav'ın da yer aldığı ilk parti yönetiminde yer alan Samsun Milletvekili Haluk Koç, Yalova Milletvetili Muharrem İnce genel başkan adaylığı için parti içinden dile getirilirken, parti dışından adı daha önce konuşulan Metin Feyzioğlu üzerinde çalışılıyor.

Parti içi muhalefete bürosunun kapılarını sonuna kadar açan Feyzioğlu'nun, Sav'ın kafasında belirlediği ulusalcı, katı laik ve Atatürkçü şablona tam olarak uyduğu ileri sürülüyor. Feyzioğlu'nun da seçimlerden bir hafta önce CHP'ye üye olduğu ve dilekçesini de ulusalcı çıkışları ile bilinen Süheyl Batum'a verdiği iddia edildi.

CHP eski milletvekillerinden Mustafa Özyürek ise yeni yönetim ile eski yönetim arasındaki ideolojik farkı, "Türkiye Türklerindir. CHP de CHP'lilerindir" sözleri ile dile getiriyor.

İsmet Berkan köşesine taşıdı

Hürriyet Gazetesi Yazarı İsmet Berkan da CHP'de yaşanan tartışmaya yönelik tespitlerinin yer aldığı köşe yazısında konuyu ele aldı. Berkan, "...Eski Genel Başkan Deniz Baykal ile eski Genel Sekreter Önder Sav kısa bir ayrılığın ardından bir kez daha yanyana geldiler, Kılıçdaroğlu ekibine, onun partiyi sokmaya çalıştığı yeni yola şiddetle direnmeye başladılar. Kurultay çağrısından söz ediliyor. Deniz Baykal-Önder Sav ekibi eğer yenilgiye uğrarlarsa partiden ayrılabilir, kendilerine 'Öz CHP' gibisinden bir parti kurabilirler. Bu da, yine 70'li yıllarda Ecevit'in Genel Başkan olmasıyla CHP'den ayrılanların kurduğu CGP'yi hatırlatır bana. Bir kez daha geleceğini geçmişinde bulur CHP."

Politika kurultayda belirlensin

CHP'de "eski" ile "yeni"nin kavgasını oluşturan çatışmada eskiler partinin temel değerlerinden ve politikalarından uzaklaştırıldığını iddia etti. Manisa'dan miletvekili adayı gösterilen ancak kazanamayan Şahin Mengü, partide eksen değişikliği yaşandığını iddia ediyor. Mengü, yönetime "O kadar aykırı tipler var ki, adam tekkeler ve zaviyeler açılsın diyor. Bir tanesi ne bu Atatürk'ün devrimlerinin bekçisi değiliz diyor. CHP temel değerlerinden kopuyor. Halkta itimat yaratmıyor" demekten kendini alıkoyamadı.

Baykal döneminin MYK üyesi Savcı Sayan da "Bunlar daha neye yeni diyorlar anlayamadık. Politikalara mı, yönetime mi, sisteme mi? Partinin politikalarında yenilik yapılacaksa eğer bu kurultay kararı ile olmalıdır" dedi.

yeni şafak
  

Bu haber toplam 1916 defa okunmuştur
genel başkanlık
mehmet yılmaz
sevgili feyzioğlu. sizi yakından izliyorum.hukuk biginize ve akıl dolu açıklamalarınıza hayranım.iyi ki varsınız iyiki ankara da baro başkanısınız. inanıyorum ki siz daha iyi yerlere layıksınız. siyasetteki gelişmeleri izliyorsunuz. taktir edersiniz ki kılıçdaroğlu chp yi izleyen chp den izlenen chp ye çevirdi.ekibi ve bizler biraz daha iyi çalişsaydik daha iyi yerlerde olurduk. sayın kılıçdaroğlunu çekemeyenler, chp her zaman küçük olsun bizim olsun diyenler sn. kılıçdaroğlu na bayrak açmış durumda.çirkin kulisler,bencil anlayışlar,almış başını gidiyor.kılıçdaroğlu muhalifleri chp nin genel başkanlığına sizi düşünüyorlarmış. 40 yıl düsünseler siden daha iyi birini bulma şansları yok. hakikaten yakışırsın gerçekten çok iyi olur. ama şimdi değil. şu anda chp kılıçdaroğlu ile gitmesi lazım. birlik olma zamanı. dik durma zamanıdır.çık basının karşısına kılıçdaroğlunu desteklediğini açıkla. büyüdükçe büyüyeceksin. chp de gelecekte genel başkanını bulmuş olacak saygılarımla mehmet yılmaz
20 Haziran 2011 Pazartesi 22:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
chp nin geleceği
mehmet
deniz baykal ve önder sav'a ya insanda bir arlanma olur yahu. bırakın artık chp nin yakasını. sizin ve ekibinizin 12 haziranda chp ye oy verdiğinize inanmıyorum. eğer dürüst iseniz chp hakkında konuşmayın göreceksiniz chp kendini bulacaktır. zaman öz eleştiri zamanı.birlik olma zamanı chp den kılıçdaroğlu giderse akibet dsp gibi,anap gibi dp gibi olur. müsebbibi de ikiniz olursunuz.59 yaşındayım 40 yıllık chp liyim ianın herkes gibi ben de size oy vermem.chp kılıçdaroğlu ile kendini buldu.tek başına %25 oy aldı. allah aşkına antalyada sen ne yaptın. kılıçdaroğlu yıprransın diye chp ye oy vermedin yuh sana be. sana ve önder sava birinin "oturun oturduğunuz yerde" denesi lazım ben diyorum. oturun oturduğunuz yerde. saygılarımla mehmet yılmaz
20 Haziran 2011 Pazartesi 21:45
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri