Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

5 Büyük GSM Şirketinden Flaş Karar!

15.12.2013 02:10
İsteyene kilitsiz telefon satacaklar! Kritik soru: ABD'den alınan cepler ucuzlar mı?

ABD'li beş GSM firmasının temsilcisi olan CTIA'nın (Cep Telefonu ve İnternet Birliği) CEO'su Steve Largent, "Tüketicilerin cep telefonu ve tablet şifrelerinin açılması yönünde gönüllü olarak altı maddelik bir karar aldık" dedi. Bu kararın turistlerin ABD'den alacağı cep telefonu sayısını artırabileceği tahmin ediliyor ve fiyatı da ucuzlatması bekleniyor.

Largent, AT&T, Verizon, T-Mobile, Sprint ve US Cellular firmalarının isteyen müşteriye telefonu kilit şifresini açarak vermeyi ve daha şeffaf bir işleyiş politikasına geçmeyi kararlaştırdıklarını belirterek, "Tüketicilerin cep telefonu ve tablet şifrelerinin açılması yönünde gönüllü olarak altı maddelik bir karar aldık. Bir tüketicinin cep telefonunu bir başka taşıyıcı firma ile kullanabilmesi de buna dahil" diye konuştu.

Amerika'da taşıyıcı firmaların cep telefonlarının kilitsiz satışına uzun bir süredir sıcak bakmamasının altında müşteriyi rakip firmaya kaptırma endişesi yatıyordu. Diğer ülkelerde bu cihazların kullanılamaması sorunu yaşanıyordu. Amerika'da aboneler de telefonlarını diğer firmanın hattı ile kullanamıyordu.
Obama yönetimi de cep telefonlarının şifresiz verilmesi gereğine inandıkları yönünde görüş beyan etmişti.

TÜRKİYE'YE UCUZ CEP GELİR Mİ?
Denizaşırı ülkelerden ABD'yi ziyarete gelen turistler için de yeni uygulama teşvik edici bir karar özelliği taşıyor. Turistler, telefonların kendi ülkelerinde çalışmamasından endişe ediyordu. Amerika'dan cep telefonu alan Türk turistler de, Türkiye dönüşünde şifre kırdırmak zorunda kalıyordu. Uzmanlar, şifrenin açılmasının talebi etkileyeceğini ancak telefon fiyatlarının kontratlı gibi cazip olup olmayacağının belirlenmediğini kaydetti. Ancak bu kararın, ABD'den başta Apple markalı telefonlar olmak üzere Türkiye'ye yolcu beraberinde getirilen telefon sayısını artırabileceği dile getiriliyor.

Bu haber toplam 2672 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri